Dlaczego obiekty chorują.

Rozglądając się za sposobami na zmniejszenie wydatkowania energii poczęto odnawiać sposoby zatrzymywania ciepła w domach. Dotąd drogami przenikania ciepła były wszystkie szpary w stolarce okiennej.
Na zewnątrz budynków wbudowuje się coraz grubsze warstwy izolacji dodatkowo ochrania się je przed wychładzaniem a także przed parą wodną, jaka chce opuścić budynek. Budynki są przeto znacznie bardziej uszczelnione niż dawniej, więc w następstwo tego przyrasta zagęszczenie substancji zatruwających powietrze w obiekcie budowlanym. Powietrze w pomieszczeniach gromadzi zazwyczaj większą zawartość substancji zanieczyszczających aniżeli powietrze na zewnątrz. Zdaniem dochodzeń amerykańskiej Agencji ochrony środowiska (EPA) zagęszczenie substancji zanieczyszczających powietrze w środku biurowców jest od 2 do 5x wyższe niż powietrza zewnętrznego. Warto więc orientować się, jak jest dozwolone to zanieczyszczenie łagodzić. Jednakże równie ważne jest adekwatne wentylowanie budynków, dzięki czemu zdołamy oddychać zdrowszym powietrzem. Nieraz wykorzystywane są nie zaledwie same wentylatorydachow, ale także centrale wentylacyjne, które na ogół dozwalają na odzysk ciepła, a dzięki temu na oszczędności.
Wedle jankeskich statystyk mieszkańcy są 90% ich czasu poza otwartą przestrzenią, z czego w przybliżeniu 65% w mieszkaniu. Bez rześkiego otoczenia trudniej jest tym, którzy chorują wykurować się. W toku naturalnych powszednich czynności wiele mikroelementów dostaje się do powietrza, którym oddychamy. Objawy ich zagrażającego wpływu na system odpornościowy bywają fałszywe, natomiast poniektóre spowodowane nimi choroby zdołają się zdemaskować po wielu latach. Amerykańcy badacze specjalizujący się w realizowaniu wielu doświadczeń, dowiedli, że da się uniknąć 65% przypadków zachorowań na astmę wśród dzieci szkolnych i wystarczy zaledwie zakończyć w ich obecności zaciągać się papieroskiem.
Jednakowo istotna jest jakość powietrza w miejscu pracy. I to nie wyłącznie w zakładach industrialnych, gdzie są wydzielane liczne ilości czynników szkodliwych. Od lat rozprawia się o syndromie chorych obiektów. Pracując w takich chorych biurowcach poczynamy odczuwać bóle. Symptomy są skomplikowane i nie u wszystkich tak jak nasilone. Obiekt rozpoczyna chorować, gdy jego wentylacja pozostaje nieodpowiednia. W rezultacie pojawiają się i grzyby i zawilgocenia.

Tags: , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.