Jak znaleźć profesjonalnego fotografa na nasz ślub?

Z cyklu fotograf ślubny radzi

Kompendium wiedzy jak ochronić się przed kiepskimi fotografiami z naszego wesela. Rady związane z wyborem fotografa ślubnego. Dostępne mamy w zasadzie plus minus 3 sposoby:
· Targi ślubne. Są raz lub dwa razy w roku w większych miastach. Kto się wystawia na targach ślubnych? Poniekąd spore firmy, albowiem zaplecze targów jest dosyć kosztowne. Wyposażenie i wykupienie interesującego stoiska to poważny nakład pieniężny. Mnie osobiście szkoda na nie czasu. Na miejscu oglądacie portfolio fotografów, przy czym istnieje duża szansa, że to, co to co firma prezentuje na targach jest produktem kilku osób, zespołu itd. Nierzadko są to najlepsze zdjęcia, przypuszczalnie pracownika, jaki aktualnie nawet nie pracuje w takiej firmie. Spisując umowę z taką jednostką nie macie do końca pewności ani kto zdjęcia sporządzał ani kto Was obsłuży na Waszym weselu. Nie jest to reguła rzecz jasna, ale wypada sobie z tego zdawać sprawę. Czasem takie firmy promują swoje demo, w przyszłości pozyskane zdjęcia odbiegają od rzeczywistości. Bo akurat do Was przyszedł jakiś drugorzędny fotograf z Obławy itd. Spotkałem się już z takimi sytuacjami. Szukajcie raczej na stoiskach nieco dalszych na uboczu bacznie zwracając uwagę na portfolio. Nie zawierajcie umowy na targach pod wpływem chwili, umówcie się raz jeszcze i dowiedzcie wszelkich niuansów usługi, za jaką zapłacicie. Upewnijcie się, że oglądane zdjęcia to portfolio fotografa, który dla Was wykona reportaż.

· Fotograf z internetu Internet to kopalnia usługodawców, ale i też knotorobów, jakim się ledwo wydaje, że umieją fotografować. Wpisujemy w google frazy np.: fotograf ślubny kraków, zdjęcia ślubne kraków, fotograf ślubny, zdjęcia ślubne, fotografia ślubna itd. Chciałbym podzielić się swoimi uwagamiodnośnie rynku foto. Czasami badam sobie konkurencję z tak zwanej górnej półki wyników wyszukiwarki Google. 90% z tych ofert to jest Mierny pułap. Bywają podobnie rodzynki w postaci całkowitej miernoty i zupełnego wręcz braku choćby minimalnej znajomości czy doświadczenia fotograficznego i reporterskiego. O wysokim wyniku takiej strony autorskiej knotoroba częstokroć przesądzają tutaj pozycjonerzy, jacy taką firmę wznoszą w wynikach wyszukiwarek. Morał z tego jeden, niemało cierpliwości w szukaniu i niestety przebrnięcie poprzez choć kilka stronic z rezultatami poszukiwania. Naprawdę można odszukać w rzeczy samej utalentowanych fotografów, warto poświęcić te kilka chwil na poszperanie.

· Z polecenia od zaufanej osoby. Wasi znajomi, jacy przetarli już szlaki i mają już przetestowanego fotografa ze własnegoślubu. Nic prostszego. Możecie liczyć na podobne zdjęcia i wysoki poziom od tego samego fotografa. Zwróćcie uwagę w ocenie, na formę stworzenia zdjęć ich opracowania, wybór kadrów, analizujcie pod względem estetyki i jakości, nie sugerując się przy nich miejscem ani scenerią, to ustalacie sami z fotografem. Jak wszystko jest OK brać w ciemno. Unikniecie niespodzianek. Mogę się pochwalić, że osobiście nierzadko moi kontrahenci są właśnie z polecenia par, które miałem przyjemność fotografować. Metoda działa i jest dobrze sprawdzona.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotografa ślubnego?
· porfolio – pierwsze wrażenie jest istotne. To jest nasza wizytówka. Podoba się, pytać o cenę i umawiać się na spotkanie i oglądnąć kilka przykładowych reportaży. Zdecydowanie brać nogi za pas, jeśli fotograf posiada niechlujne portolio czy mocno odstające od prezentowanych zdjęć na stronie w Internecie. Cuchnie to oszustwem.
· umowa – przeczytać i zbadać, najlepiej poprosić o jej wersje elektroniczną przed spotkaniem i przeanalizować.
· sprawdzić czy prezentowane zdjęcia są autorstwa tego fotografa i czy to właśnie on będzie realizował reportaż.
· upewnić się, jakim rynsztunkiem dysponuje fotografik.

Spytać dokładnie, co fotografik proponuje w ramach usługi, jakie terminy realizacji, jakie odbitki, czy przekazuje zdjęcia w wysokiej rozdzielczości czy raptem wglądówki, czy opracowuje każde przekazane zdjęcia. Unikać takich, jacy oddają więcej niż powyżej 500 zdjęć. Liczba idąca np. w tysiąc to już powinna od razu zapalić w głowie lampkę ostrzegawczą.. Zdjęcia ślubne Kraków

Tags: , , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.