Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne

Leczenie powszechne czy spersonalizowane? Paradoks – darmowa ochrona medyczna drożeje. Polacy coraz w bardzo wielu sytuacjach zmuszeni są używać z spersonalizowanej służby zdrowia pomimo, iż przysługuje im możliwość skorzystania z państwowego leczenia. Z badania rynku zabezpieczeń wynika, że blisko połowica Mieszkańców Polski jest niezadowolona z publicznej służby zdrowia. Jednostki darmowej, państwowej opieki medycznej nie realizują wymagań stawianych im przez mieszkańców – długie kolejki do ekspertów i niezadowolenie ze świadczonych usług leczniczych stwarza mus wykorzystywania z prywatnej opieki. A ta nie należy do najtańszej. Niemniej jednak za to do zdecydowanie szybszej. Jak twierdzą fachowcy, zawyżanie kosztów wizyt w indywidualnych gabinetach lekarskich wywołane jest brakiem regulacji legislacyjnych, które ustabilizowałyby tę działalność i rynek ubezpieczeń. Oprócz tego brak finansowania państwowej służby zdrowia, którą w praktyce utrzymują pacjenci, wpływa na jej niedużo zaawansowane zarządzanie. Cały czas mało interesujące są ubezpieczenia wykupywane w własnych firmach ubezpieczeniowych.
Rozwiązania trudnej sytuacji węszy się we wprowadzeniu przepisów regulujących działanie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Specjaliści są zgodni co do tego, że taka ustawa wprowadziłaby ład oraz zaostrzenie konkurencji w rozwijającej się wreszcie branży, która uzyskałaby wspierający zastrzyk w postaci nowych, spersonalizowanych placówek.
Idea urzeczywistniania takiej ustawy, która na 100% godziłaby w najbiedniejszych, rodzi kontrowersje. Pośród obaw wymienia się ryzyko powstania grupy uprzywilejowanych – pacjentów z dostępem do szybszej i lepszej – po dodatkowej opłacie – opieki medycznej. Z pewnością naruszy to poczucie równości dostępu do świadczeń. Dodatkowo, gdy ustawa ograniczy wachlarz świadczeń bezpłatnych, będziemy musieli zapłacić za dodatkowe ubezpieczenie lub ogólnie rzecz biorąc z niego zrezygnować z nadzieją, że przenigdy nie zajdzie potrzeba stosowania z tych świadczeń, na które nie posiadamy ubezpieczenia.

Tags: , , , , , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.