Przewodnik górski, czyli Tatry profesjonalnie

Zapotrzebowanie na przewodnika, dzięki któremu wędrowanie w górach jest bezpieczniejsze, o czym przekonują różne organizacje górskie chyba jest oczywista w każdym przypadku. Według wielu osób, które mają własnych, stałych przewodników, również w lecie warto skorzystać z takich usług. Wędrowanie po górach z przewodnikiem górskim to całkiem inna przygoda niż zwykłe chodzenie po szlakach. Na pewno wśród podążających szlakami turystycznymi i czytając różne fora i portale społecznościowe można spotkać się z różnymi opiniami. Opieka przewodnika tatrzańskiego to bezsensowna, zbyt droga usługa. Takie błędne przekonanie może być pogłębiane poprzez niedawną zmianę przepisów prawnych dotyczących bezpieczeństwa osób przebywających w górach. przewodnik zakopane, przewodnik tatry Na co możemy się natknąć szukając tej usługi wpisując w Google przewodnik zakopane lub po prostu chyba popularniejsze nawet hasło przewodnik tatry ?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności jakie nakłada na nie obowiązek „zachowania należytej staranności w celu ochrony życia i zdrowia własnego i innych osób” i że jest on na tyle istotny, że nie sposób go pominąć, czy w konkretnym przypadku nie jest uzasadnione albo wręcz konieczne zapewnienie opieki przewodnika. Dlatego warto w takich sytuacjach rozważyć, czy aby nie wpisać w wyszukiwarce “przewodnik zakopane” czy np. “przewodnik tatry” i zwyczajnie sprawdzić dostępne oferty. A zatem przepisy nie zezwalają na bezmyślne chodzenie po tatrach, a bywa,że zabrania wręcz tego wprost. Tym bardziej, że w przepisach mowa jest wyraźnie, że organizatorzy turystyki są obowiązani zapewnić klientom uczestniczącym w imprezach turystycznych opiekę osób posiadających kwalifikacje odpowiednie do rodzaju imprezy (art. 30 ust. 1). Za odpowiednie kwalifikacje ustawa uznaje uprawnienia przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek. W każdym razie za przemyśleniem wynajęcia opieki przewodnika przemawia również zdrowy rozsądek. Od dawna wiadomo przecież, że doświadczenie w Tatrach nie jest prostą sumą wysokości „zdobytych” szczytów, jak również, że bezpieczeństwo w górach nie jest prostą sumą ilości sprzętów, które zakupiliśmy. Bezpieczeństwo na trasie zależy od wielu okoliczności. Czasami proste planowanie trasy, może wpłynąć na atrakcyjność wyprawy i bezpieczeństwo. Przewodnik powinien brać pod uwagęwiele czynników, jak np. zatłoczenie szlaku, co również wpływa na bezpieczeństwo np. (spadające kamienie strącane przez tłum). Przewodnik powinien umieć dobrać sprzęt, ocenić stopień umiejętności osób (grupy), warunki pogodowe, określić plan wycieczki.

Czym się kierować przy wyborze tego, a nie innego przewodnika górskiego? Przede wszystkim ważne jest jaka ma być skala trudności wycieczki. W przypadku oznakowanych tras wynajęcie przewodnika może znacznie zwiększyć atrakcyjność wycieczki, a w przypadku tras nieoznakowanych jak np. na Żółtą Turnię bezpieczeństwo może zapewnić jedynie wysoko wykwalifikowany przewodnik. Wpisując w wyszukiwarce hasła przewodnik zakopane czy sztandarowe przewodnik tatry zwracajmy uwagę na wiarygodność danych. Staż pracy przewodnika górskiego można łatwo ocenić również czytając jego życiorys. Np. czy przewodnik wykonuje jeszcze jakąś inną działalność górską, np. jest ratownikiem górskim, instruktorem wspinaczki czy narciarstwa, pracownikiem parku narodowego, autorem przewodników turystycznych lub wspinaczkowych itp. Taki obraz „tworzy” nam wizerunek przewodnika górskiego, pozwala na lepsze poznanie go i w rezultacie sprzyja podjęciu decyzji o wyborze tej a nie innej osoby. Zdarza się, że trzeba na trasie użyć odpowiedniego sprzętu (jak uprzęży, liny, raków) przewodnik jest w stanie ocenić, kiedy powinien być on użyty. W drodze przewodnik dba o bezpieczeństwo, obserwując na bieżąco zmieniającą się pogodę, a przede wszystkim zachowanie osób, które prowadzi. Dba o członków wyprawy również w takich drobiazgach jak ostrzeżenia o śliskości kamieni na trasie itd. Pokaże jak odpowiednio chwytać skały podczas wędrówki, gdzie zwiększać czujność albo iść ostrożniej i powoli, niż zadzierać nogę wysoko i w ten sposób szybko zakończyć wycieczkę w najbliższym schronisku. Nauczy nas szanować góry.

Tags: , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.