21 tydzień ciąży

Maleństwo ma bezmiar ruchu, 22 tydzień ciąży non stop ćwiczy. Nie tylko ku uciesze rodziców, którzy wyczekują kopnięć, niemniej jednak również po to, by ulepszyć mięśnie. Pociecha obraca się wokół swojej osi, zgina nogi oraz ręce, porusza palcami. Ma w takim momencie porę snu oraz czuwania. Ale nie powinien pani istnieć zgrana z tobą. Przeważnie najkorzystniej mu się śpi, jeśli jest kołysany a co w ciągu tym idzie w czasie twojej aktywności. Kiedy przychodzi noc i twój wolne, dziecko jest rozbudzone. Ma na tę chwilę sny, ale nawet jedna osoba nie odgadnie, co mu się śni… Bardzo sprawnie rośnie, od na ten moment aż 70-80 g tygodniowo. Zaczyna się zaokrąglać, niemniej jednak wciąż jest szczuplutki, jako że tej podściółki tłuszczowej jest niewiele. Doskonali się układ immunologiczny. Powstają śnieg ciałka krwi, których priorytetowym celem będzie redukcja infekcji. Dziewczynki mają w tym momencie wykształconą macicę, jajowody, zaczyna się projektowanie światła pochwy. Rozwijają się usta sromowe. Chłopcy powinni zaprezentować siusiaka, ale w ich mosznie nie ma do tej pory jąder.

Macica naciska na narządy wewnętrzne oraz niemałe naczynia żylne w jamie brzusznej, a ty… zmagasz się ze zgagą i bólami nóg. Jeśli zaledwie zauważysz miejsce spuchnięte oraz zaczerwienienie na nogach, skontaktuj się spośród lekarzem – to ma możliwość istnieć zakrzepica.

Możesz “pobawić się” z dzieckiem. Ono zauważa blask (choć ma zamknięte powieki), odwraca głowę w stronę jego źródła i wyciąga rączki. Po prostu zauważa czerwoną poświatę. Reaguje na to również przyspieszonym biciem serca. Przystawiaj zatem do brzucha latarkę – to uaktywni malca. Masz możliwość też mówić do dziecka i świergotać mu kołysanki – ono uwielbia twój opinia!

Dzieci zaczynają się mieć inne zdanie wśród sobą wzrostem i wagą. Dlatego nie sugeruj się terminem porodu wyznaczanym na bazie obecnego USG. Nie jest on trafny.

Tags: , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.