Rynek nieruchomości

Wiele sygnałów z rynku nieruchomości wskazuje na to, że kryzys, jaki ma miejsce w Polsce, nie miał większego wpływu na zmianę cen na polskim rynku mieszkań komercyjnych na podkarpaciu. Właściciele utrzymują wysokie czynsze czekając na zainteresowanie ze strony firm czy banków, które dających gwarancję płynności finansowej.

Wynajęcie niewielkiego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji wiąże się z kosztem, drugie tyle musimy przeznaczyć na adaptację lokalu do prowadzonej działalności. Obecny stan rzeczy zdecydowanie nie sprzyja rozwojowi małych i średnich firm handlowych oraz dodatkowo gastronomii, które prowadzą działalność na krakowskim rynku.

Lokale te znajdują się przede wszystkim w zabytkowych kamienicach, zlokalizowanych w centrum miasta przy najmodniejszych i najczęściej uczęszczanych szlakach komunikacyjnych w Krakowie np. ul. Floriańska, Rynek Główny. Sytuacja nie wygląda wcale lepiej jeżeli oddalimy się kilkaset metrów od Rynku Głównego.

 

Promocje, kierowane głównie do banków lub sieci globalnych korporacji pozostają w ofercie przez kilka miesięcy.  Nawet dobrze prosperujące firmy o zasięgu lokalnym prawie zawsze nie mogą pozwolić sobie na wynajem domu w centrum Krakowa.

Lokale na naszym rynku Głównym sięgają kwoty rzędu 100euro/m2. Nic nie wskazuje na to aby w najbliższym czasie ceny miały ulec istotnej zmianie, a szkoda ponieważ niższe czynsze wpłynęłyby korzystnie na rozwój lokalnych, małych i średnich firm , a ponadto samego miasta Krakowa.

Tags: , , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.