Administrowanie serwerem linux

W dobie dynamicznego rozwoju internetu rośnie ilość serwerów, które najcześciej firmy kolokują w profesjonalnych centrach danych. Wiele usług jak serwery www, serwery pocztowe działa w opeaciu o bezpłatne oprogramowanie zwane potocznie jako Open Source.

Administrowanie serwerem linux zajmują się wyspecjalizowane firmy. Warto powierzyć administrację serwerem takiej firmie, ponieważ mamy pewność, iż opiekę nad serwerem będzie pełniła osoba profesjonalnie wyszkolona, nierzadko posiadająca specjalistyczne certyfikaty potwierdzające jej umiejętności.

Tacy administratorzy potrafią zarządzać serwerem linux, ale także nie są im obce tajniki w których zarządzanie siecią odgywa prioryetowe znaczenie. Nie od dziś wiadomo, że żaden serwer publicznie dostępny dla sieci jest bezpieczny, kiedy sieć nie posiada żadnych zabezpieczeń np. przed atakami DoS, czy DDoS.
Posiadanie serwera z zainstalwoanym systemem operacyjnym Linux niesie także inne korzyści. Przede wszystkim zarządzanie serwerem może odbywać się zdalnie za pośrednictwem sieci z takim samym skutkiem, jak gdyby osoba zarządzająca siedziała fizycznie przy komputerze.

Konfiguracja tego typu softu wymaga specjalistycznej wiedzy. Zarządzanie serwerem np. z zainstalowanym system Linux nie jest tak proste jak w przypadków systemów typu Windows. Tutaj gro operacji wykonywana jest z poziomu konsoli., bez użycia trybu graficznego. Zainstalowanie oprogramowania sprowadza się przetworzenia gotowego pakietu przygotowanego dla danej dystrybucji linux lub też program można zainstalować ze źródeł. W tym celu konieczne posiadanie w systemie kompilatora.

Zdalna administracja, zatem, daje nieograniczone możliwości. Z każdego miejsca na świecie można wystartować usługę, a nawet zrestartować serwer. Daje to niesamowitą swobodę zarządzania serwerem z dowolnego miejsca na świecie. Jedyne co jest konieczne to dostęp do internetu.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.