Dania z kurczaka

Witajcie wiosną!

Czy u Was za oknem jest też tak piękna pogoda? Zachęcające do spacerów szaro-bure niebo, zamglony horyzont i lejący na głowę deszcz? 😉 Nic tylko zakopać się w łóżku, stwierdzić, że sen zimowy jeszcze nie powinien się kończyć i nie wychodzić dopóki nie wyjdzie słońce, a temperatura wzrośnie do chociaż 15 stopni.

A ja walczę z brzydką pogodą wiosennym obiadem. To nic, że pada. Rzodkiewki z warzywniaka i świeży szczypiorek są niewątpliwym dowodem na bliskość wiosny. Do tego pieczony kurczak – mój pierwszy raz pieczeniem mięsa we współpracy z akademikowym piekarnikiem uważam za bardzo udany.

Pieczona pierś z kurczaka w otrębach:

pierś dania z kurczaka

przyprawy – mieszanka dowolna, u mnie przyprawa do kuchni greckiej, papryka ostra, marynata do kurczaka z rozmarynem i pieprzem cayenne, świeża bazylia, dwie łyżki miodu, garść lub dwie otrębów owsianych, pół kostki rosołowej, olej

Fileta podziel na dwie części i włóż do miski. Posyp przyprawami. U mnie wygląda to najczęściej tak, że wyciągam z szafki pudełko z przyprawami, losuję wiele z nich i nimi doprawiam danie. Teraźniejsze połączenie było trafione – kurczak był idealnie pikantny. Zalej niewielką ilością oleju i miodem. Wnikliwie wymieszaj, ażeby marynata otaczała pierś z każdej strony. Ułóż w naczyniu żaroodpornym. Przygotuj posypkę – otręby wymieszaj z połową kostki rosołowej i dwiema łyżkami oleju (patent z warsztatów kulinarnych o zastosowaniu kostki – świetny!). Taką mieszanką pokryj wierzch mięsa. Piecz ok. 1 godziny w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni. Kurczak.

Tags: , , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.