Fantastyczne zdjęcia i elementy graficzne na stronie www to gwarant naszego przedsięwzięcia.

Dobre tzn. jakie? No właśnie.

Barwa

Zawodowe zdjęcie cechuje się wkomponowaniem w barwy całego serwisu www. Chodzi o zharmonizowanie głównej barwy zdjęcia z pozostałą częścią szablonu strony www. Pisząc zdjęcie, nie mam na myśli zdjęć w galerii. Chodzi mi o elementy graficzne (tego pojęcia powinienem użyć), które umieszczone są np. w zakładce “kontakt” obok treści.

Trafną sugestią jest przezroczystość takich elementów graficznych. Bo załóżmy, chcę umieścić obrazek telefonu przy numerze kontaktowym. Mało kompetentne i nieestetycznie będzie wyglądać taki element graficzny na białym tle, gdy kolorystyka strony www jest inna niż biała.

Gradienty

W ostatnim czasie coraz częściej w elementach graficznych na stronach internetowych możemy spotkać delikatne cieniowanie. Polega to na stopniowym przejściu jednego do innego koloru. Z tym że styl jest taki, że np. w tle stosuje się brąz, a a z którejś strony ustawia się nieznacznie jaśniejszy kolor brązowy z przejściem (gradientem) kołowym do dalszego fragmentu tła. Przykład na rysunku obok. Taką metodę stosuje się, bo rezultat jest milszy dla oka niż jednobarwne, monotonne tło. Poza tym gradienty są wszechstronnie wykorzystywane we wszelkiego rodzaju przyciskach (tych w menu czy np. przycisk więcej). Uzyskujemy tym sposobem efekt trójwymiarowości.

Grafika jako wypełniacz na stronie www

Wszelkiego typu zdjęcia i grafiki stosuje się, żeby przykuć uwagę, dać krótkotrwałe odetchnięcie od tekstu, żeby nie przygnieść ilością znaków, wzbudzić zaufanie internauty (przyszłego klienta). Zatem wiemy już, że dobra grafika jest nierozłączną częścią serwisu www. Pozostaje jednak pytanie, jak ją wykonać?

Stworzenie tzw. wypełniaczy, czyli uniwersalnych elementów graficznych, możemy powierzyć zawodowcy. Ale to nierentowne. Zbyt dużo będzie nas to kosztowało.

Następnym pomysłem są darmowe bazy zdjęć i grafik czy jakaś wyszukiwarka zdjęć. Ale tu także wynik będzie dla nas niekorzystny. Zdjęcia z takich baz nie są najlepszej jakości, a w dodatku możemy złamać prawa własności, co jest niedozwolone. Bez zarzutu i moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest zakupienie elementów graficznych czy zdjęć w internetowych bazach zdjęć. Cena takiej grafiki jest nieporównywalna z efektem, jaki dzięki temu uzyskamy. Zdjęć jest nieograniczona ilość, dlatego z pewnością wybierzemy coś, co nam będzie się podobało.

Prezentacja zdjęć

Niejednokrotnie ważną częścią stron internetowych są galerie zdjęć, gdzie chcemy przedstawić czy pochwalić się np. naszymi realizacjami. Istotne jest, żeby wymiary zdjęć były mniejsze niż 1024×768 px. Jest to cały czas dominująca rozdzielczość monitorów internautów. Rozsądnym rozwiązaniem są zdjęcia 800×600. Oszczędzimy miejsce na serwerze, nerwy użytkowników przy przewijaniu zdjęć. Galerię warto wykonać w oparciu o skrypt np. artgalery – po kliknięciu pozostałe części strony internetowej zaciemniają się, a zdjęcie zostaje powiększone i na ekranie pojawia się przeglądarka zdjęć z nawigacją. Na dzień dzisiejszy jest to norma. Kolejna rzecz to sama jakość zdjęć w galerii. Jeśli nie posiadamy cyfrowej lustrzanki, zamówmy wykonanie zdjęć zawodowcom. Mogą zjawić się u nas lub możemy przedmioty, które mają być na zdjęciach, wysłać do studia fotograficznego. Oprócz dobrych zdjęć możemy liczyć na profesjonalną ich obróbkę. Rezultat na pewno będzie przeważający niż zrobienie zdjęć słabej klasy aparatem. Posiadając tak wykonane zdjęcia, nie mamy się czego wstydzić.

Puenta

Jeśli doszedłeś do tej części tekstu, prawdopodobnie się uśmiechnąłeś. Co za przemądrzalec napisał tekst, w którym sugeruje, żeby zlecić wszystko zawodowcom. Otóż tak, najlepiej jest właśnie tak zrobić. Jeśli ktoś nie ma doświadczenia i zaplecza, nie powinien podejmować się rzeczy, na których się nie zna. W efekcie czego będziemy z siebie dumni, bo coś uzyskaliśmy. Tylko to coś nie spełnia swoich zadań i nikomu poza nami samymi się nie podoba. Żeby zaoszczędzić Ci czasu, rozczarowania, polecam zlecić zrobienie zdjęć profesjonalistom np. w agencji reklamowej lub kupić fantastyczne elementy graficzne na internetowych bankach zdjęć. Jednak jeśli czujesz się na siłach, do roboty!

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.