Lady sklepowe – skuteczny punkt sprzedaży

Czy klient wchodząc do sklepu powinien miećsposobność znaleźć punkt, w którym uzyska potrzebne mu informacje o produkach? Czy musi natknąć się na lady sklepowe? Nieza każdym razem. Zależy to od tego jak chcemy pokierować drogą przejścianabywcy po sklepie i jaki sposóbobsługi preferujemy.

Najlepszym dla stanowiska sprzedażowo- kasowo-informacyjnego jest umiejscowienie tuż przy ekspozycji sklepowej, blisko wejścia. Sprzedawca wówczas ma optymalny punkt obserwacji gdzie ma możliwość nabywc przywitać, zapytać, w czym pomóc, takżeśpiesznie zareagować na pytania Nabywcy.

Do niedawna praktycznie w każdym sklepie meblem przystosowanym do stanowiska kasowo-informacyjnego była jedynie lada sklepowa. W obecnychczasach zauważyliśmy zmiany tzn. odejście od “sprzedaży zza lady”, którą wymusiłrozwój w handlu. Na rynku jest coraz więcej sklepów samoobsługowych, gdzietylko marketing odbywa się za pomocą boksu kasowego, awręcz w kasach samoobsługowych, które stają się coraz bardziej popularne. Ale co z punktem informacyjnym w takim sklepie?W tej chwili, obsługa odbywa się już zza lady, która znajduje się przeważnie przed wejściem na pasaż handlowy. Obecny podział stanowisk spowodował, że lady posiadają wysokość ok. 90-110 cm czyli takie same rozwiązanie jakie jest stosowane w recepcjach. Jest to optymalna wysokość lady sklepowej, w której bez dylematu pomieścimy potrzebne nam materiały.

Nie wszędzie mamy oddzielone punkty kasowo-informacyjne, ponieważ wniedużych sklepach na osiedlu, wsi czy stacjach benzynowych lada sklepowaspełnia dwie funkcje. Funkcja lady ,dwa w jednym” jest korzystna z punktu widzeniamałej powierzchni sklepu, którą należy zagospodarować w 100%. Nie potrzebne są nam dwie oddzielne lady, czyli z punktem informacyjnym i punktem kasowym, gdyż musielibyśmymieć już dwóch pracowników i dwa meble do obsługi kontrahenta, a to już niemały koszt dla niewielkiego sklepu.

Godnym polecenia są lady sklepowe impulsowe,wytwarzane po to, żebyzwiększyć sprzedaż. Wyróżnikiem tych lad jest zagospodarowanie frontu w niewielkie półeczki. Na takich półeczkach przed samym klientem, który stoi w kolejce, abydokonać transakcji ułożony jest towar (przykładowo. słodycze, gumy do żucia, farmacja itd.). Taki metodę ekspozycji produktu wywiera nakontrahenta dodatkową potrzebę zakupu.

Tags: , , , , , , , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.