Ogniw solarne

Kolektory solarne

Baterie słoneczne do domu

Węgiel kamienny a głównie paliwa stałe to podstawa naszej energetyki. Stosowane w coraz większym zakresie generują coraz większe skarzenie środowiska naturalnego. Także energia atomowa tak czysta i ekologiczna już nie jest nią w momencie  utylizacji zużytych prętów paliwowych. Do tego wszystkiego nieuchronna wizja skończenia zasobów kopalnianych stwarza że musisz rozpocząć sie zastanawiać na energią ekologiczną. Naturalnym i dobrym wyborem wydają się być baterie słoneczne, które dzięki przetwarzaniu promieni słonecznych generują prąd. Panele fotowoltaiczne to nie tylko bezpłatna energia sieciowa z niewyczerpalnego źródła energii elektrycznej jakim jest słońce niemniej jednak przede wszystkim to czysta energia ekologiczna nie generująca do środowiska zanieczyszczeń mających tak duży wpływ na naszą atmosferę.

System solarny akumulatorowy

Decydując się na solary warto zwrócić uwagę jakie wybieramy panele słoneczne. Dzielą się one na dwie podstawowe grupy a mianowicie monokrystaliczne (te bardziej wydajne ok pięć%) oraz dodatkowo standardowe polikrystaliczne (nieznacznie niższa cena). Tak naprawdę nie posiada specjalnego znaczenia, które panele wybierzemy niemniej jednak warto zastanowić się nad konstrukcją monokrystaliczną ponieważ sprawuje się całkiem dobrze w państwach gdzie słońca jest zdecydowanie mniej. Na przykład dla krajów zbliżonych do równika zupełnie obojętne jest jaki panel słoneczny zastosujemy.

Baterie słoneczne

Baterie słoneczne

Następnym etapem wyborów jest regulator ładowania. Ma on istotny wpływ na uzyski prądowe i na wydajność a przede wszystkim jest główną jednostką sterującą odpowiadającą za poprawne ładowanie akumulatorów. Warto zwrócić uwagę żeby regulator nie był produkcji azjatyckiej. Ta zasada nie ma zastosowania do ogniw fotowoltaicznych, które tak rzeczywiście są bardzo zbliżone parametrami bez znaczenia gdzie zostały wykonane. Najważniejsze jest to by baterie słoneczne były ustawione pod kątem odpowiednim do długości geograficznej, dla nas jest to ok 35st w okresie letnim oraz dodatkowo 80st w okresie zimowym. Posiada to większy wpływ na sprawność ogniw fotowoltaicznych a niżeli fakt zakupu panelii europejskich bądź chińskich.

Panele słoneczne mogą dostarczać napięcie zarówno w formie prądu stałego wykorzystywanego przykładowo. do zasilania oświetlenia energooszczędnego albo led lub napięcia zmiennego 230V pozwalającego podłączenie wszystkich zwykłych odbiorników takich jak pralka czy kuchenka. Powinno się też prześledzić fakt czy panele solarne będą służyły do ładownia akumulatorów żelowych czy będą generowały energię 230V wprost do sieci miejskije. Pierwsze rozwiązanie dedykowane jest do miejsc gdzie w ogóle nie nie posiadamy prądu np domki lub kampery. Kolejne rozwiązanie skierowane jest dla wszystkich tych, którzy mają zasilanie miejskie niemniej jednak chcieli by zmniejszyć rachunki za energię.

Akumulator żelowy 7Ah

Czy opłaca się instalować baterie fotowoltaiczne, to ważne pytanie a odpowiedz brzmi tak. Solary są warte są inwestycji. Zdecydowanie tak choćby z dwóch powodów. Po pierwsze oszczędność pieniędzy w systemach sieciowych. A po drugie co najważniejsze ograniczenie emisji gazów CO2 do powietrza i ratowanie środowiska naturalnego. Panele słoneczne mają jeszcze jedną niepodważalną cechę a jest nimi niezależność energetyczna. Posiadając komplet akumulatorowy (system wyposażony jest w akumulatory żelowe) jesteśmy w pewnym stopniu lub nawet całkowicie uniezależnieni od dostaw zasilania. Ma możliwość to posiadać istotne znaczenie w perspektywie mocno obciążonych łącz zasilających  groźbie przestojów w transportu energi elektrycznej.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.