Bezpieczeństwo na drogach

Bezpieczeństwo na drogach ma coraz to większe znaczenie. Przede wszystkim chodzi tutaj o dobre oznakowanie dróg i autostrad aby prawie każdy uczestnik ruchu drogowego nie miał wątpliwości przy czytelności znaków na drogach.

W większości używa się wszystkie materiały odblaskowe, którymi możemy oznaczać zarówno drogi jak i uczestników ruchu drogowego. Do oznaczania poziomego dróg używane są głównie tak zwane prefabrykowane taśmy odblaskowe , a ponadto punktowe detale odblaskowe. Białą taśmę odblaskową przede wszystkim wykorzystuje się w miejscach wyjątkowo niebezpiecznych, gdzie wymagana jest znakomita widoczność oznakowania, a również w nocy przy mokrej nawierzchni. W wielu sytuacjach taką taśmę odblaskową można zauważyć na powierzchni placów i parkingów. Poza białej taśmy odblaskowej używa się taśmę żółtą, która przeznaczona jest do oznaczania stref robót prowadzonych w pasie ruchu drogowego oraz linii pasów w sytuacjach, gdy ten rodzaj oznakowania posiada być tylko tymczasowy z możliwością szybkiego usunięcia. Drugim bardzo istotnym materiałem odblaskowych spotykanym na drogach są punktowe, nawierzchniowe detale odblaskowe tak zwane odblaski najezdniowe. Przeznaczone są one do nanoszenia na nawierzchnie z asfaltu lub betonu. Takie materiały mają w spersonalizowanej budowie elementy odblaskowe tj. odbłyśniki, które odpowiednio umieszczone zapewniają znakomitą widoczność w nocy, zarówno w zobowiązaniach suchych, jak i podczas opadów atmosferycznych.

Inną formą oznakowania dróg materiałami odblaskowymi są wszelkiego rodzaju folie odblaskowe. Te służą do oznakowania pionowego dróg, czyli przede wszystkim znaków drogowych, barierek i słupków przeszkodowych a także tablic kierujących U-21. Folie odblaskowe nadają się do oznaczania zarówno terenów miejskich jak podmiejskich.

Na odzieży ostrzegawczej , a oprócz tego ochronnej spotyka się taśmę odblaskową, która w zgodzie z wymaganiami standardów PN-EN 471 i PN-EN 469 znacznie zwiększa bezpieczeństwo ludzi zarówno w pracy, jak również w życiu zwykłym. Jest bardzo wiele rodzajów taśm odblaskowych: taśmy odblaskowe do naszywania, trudnopalne, taśmy fluorescencyjno-odblaskowe i wiele innych.

Popularne są także akcesoria odblaskowe tj. taśma konturowa, którą przykleja się na kontury pojazdów. Przydatnym gadżetem odblaskowym są nakładki odblaskowe na szprychy rowerowe, które sprawiają, że rower staje się widoczny dosłownie na całkiem nieoświetlonej drodze. Nie można zapomnieć o tradycyjnych kamizelkach odblaskowych, stosowanych powszechnie poprzez dzieci, motocyklistów , a ponadto służby mundurowe.

Tags: , , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.