Choroby serca

Mięsień sercowy jest najistotniejszym narządem, od którego zależne są prawie wszystkie funkcje życiowe naszego organizmu. Z tego też powodu, choroby, które dotykają serca są uważane za jedne z najpoważniejszych. Z reguły grożą one śmiercią. Zazwyczaj diagnozowane choroby serca to te mające ścisły związek z całym układem krążenia, w tym nadciśnienie, choroba wieńcowa, miażdżyca jak też zaburzenia rytmu serca. Znaczna część chorób tego typu nie jest możliwa do zlikwidowania, lecz można redukować nieprzyjemne symptomy ich występowania i hamować ich dalszy rozwój.

 

Rozwój chorób mięśnia sercowego może mieć podłoże genetyczne, być efektem wrodzonych dysfunkcji w funkcjonowaniu organizmu bądź też – wielokrotnie – być skutkiem naszych zaniedbań. Dlatego też, aby nie dopuścić do ich rozwoju, powinniśmy prowadzić zdrowy tryb życia. Dowiedziono, iż choroby serca i układu krążenia pojawiają się wskutek zbyt dużej ilości cholesterolu we krwi, więc mają związek z mało aktywnym stylem życia i dostarczaniem organizmowi nadmiernych ilości tłuszczu.

 

Jednym z wielu problemów jest to, że choroby serca objawy swoje mają najczęściej słabo rozpoznawalne. Dlatego też, zwykle ich pojawianie się diagnozuje się już w zaawansowanej fazie, co natomiast przekłada się na mniejsze możliwości wyleczenia. Późno wykryta dolegliwość jest trudniejsza do leczenia. Samo zdiagnozowanie następuje zazwyczaj w czasie wykonywania rutynowych badań, przede wszystkim podczas EKG. Niestety, mała grupa osób poddaje się mu regularnie. Dobrze jest jednak pamiętać, iż EKG oraz pomiar ciśnienia mogą pomóc w stwierdzeniu groźnej choroby.

Tags: , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.