Czy przemieniać wystrój sklepu?

Czy przemieniać wystrój sklepu?

Czy to się opłaca?

Od kiedy pamiętam (czy raczej od kiedy zajmuję się – pracuję w biznesie wyposażenie sklepów) właścicieli dręczy to pytanie. Siedzi taki delikwent w norze , której wystrój pamięta czasy radosnego socrealizmu i kalkuluje – czy opłaca mu się zainwestować w remont? Czy jak kupi ladę sklepową, śliczniutką nowiutką z nowoczesnym oświetleniem ledowym,  czy nowe regały sklepowe, na których poukłada znakomitej jakości towary, czy to cokolwiek zmieni? A oświetlenie ledowe, nowe, energooszczędne o różnych barwach (ciepłe, zimne do wyboru do koloru) – czy zwiększy sprzedaż? Klienci przecież ci sami, biedni, coraz biedniejsi, kryzys szaleje w mediach…

Albo takie gabloty szklane? Można by je ustawić w oknie, na noc zapalić lampki, aby przypadkowy przechodzień mógł sobie pooglądać pięknie wyeksponowane, oświetlone ledami towary.  Czy to ma jakiś sens?

Taaaaaaak!!!

Wszyscy, spójrzcie na swoje sklepy  z punktu widzenia klienta. Jeśli nie widzi czegoś nowego, atrakcyjnego, fachowo wyeksponowanego – wnioskuje, że sprzedawca ma go w nosie, skoro nie zadał sobie minimum trudu by ten towar sprzedać.  Idzie wówczas do konkurencji, która go szanuje i się stara.

Bieżcie się do roboty i nie traktujcie remontu w sklepie jako zło konieczne, lecz jako nowe wyzwanie, nową szansę dla waszego biznesu/działalności/przedsiębiorstwa. Takie zmiany w każdym momencie się opłacają. Jak żyję, nie słyszałam by przedsiębiorca  wyremontował sklep , kupił nowe meble sklepowe i to by mu się nie zwróciło.  Obroty w każdej chwili  rosną wręcz o 30% z dnia na dzień. Nie posiada na co czekać.  Idzie wiosna. Czas na zmiany!

Bieżcie ekipy remontowe, zatrudniajcie dekoratorów (nie jest to wcale takie drogie ), zamawiajcie meble . Nie patrzcie na złowieszcze prognozy polityków, że kryzys w tej chwili nadejdzie. Że bezrobocie wzrośnie …

Dacie zarobić innym a sami także zyskacie i obronicie się przed kryzysem.

Tags: , , , , , , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.