Dobre zdjęcia i elementy graficzne na stronie internetowej to gwarant naszego pomysłu.

Dobre tzn. jakie? No właśnie.

Barwa

Profesjonalne zdjęcie charakteryzuje się dopasowaniem w barwy całego serwisu www. Chodzi o zharmonizowanie dominującego koloru zdjęcia z pozostałą częścią szablonu strony www. Nie chodzi mi o zdjęcia zawarte w galerii. Chodzi mi o elementy graficzne (tego sformułowania powinienem użyć), które umieszczone są np. w zakładce “kontakt” obok treści.

Trafną sugestią jest przezroczystość takich elementów graficznych. Bo załóżmy, chcę wstawić rysunek aparatu telefonicznego przy numerze kontaktowym. Mało profesjonalnie i nieestetycznie będzie prezentować się taki element graficzny na białym tle, gdy kolorystyka strony www jest różna od białej.

Gradienty

Ostatnio coraz częściej w elementach graficznych na stronach www możemy spotkać delikatne cieniowanie. Polega to na płynnym przejściu jednego do innego odcienia. Z tym że styl jest taki, że np. w tle wykorzystuje się kolor brązowy, a a z którejś strony ustawia się nieco jaśniejszy kolor brązowy z przejściem (gradientem) kołowym do pozostałej części tła. Przykład na rysunku obok. Taką metodę stosuje się, bo rezultat jest przyjemniejszy dla oka niż jednobarwne, monotonne tło. Oprócz tego cieniowanie jest szeroko wykorzystywane we wszelkiego typu przyciskach (tych w menu czy np. przycisk więcej). Uzyskujemy tym sposobem efekt trójwymiarowości.

Grafika jako wypełniacz na stronie www

Wszelkiego rodzaju zdjęcia i elementy graficzne stosuje się, żeby przykuć uwagę, dać chwilowy odpoczynek od treści, żeby nie przytłoczyć ilością znaków, rozbudzić ufność internauty (potencjalnego klienta). Zatem wiemy już, że dobra grafika jest nieodzownym elementem serwisu www. Ale skąd ją wziąć, jak ją stworzyć?

Wykonanie tzw. wypełniaczy, czyli wszechstronnych elementów graficznych, możemy powierzyć dobremu grafikowi. Ale to nieopłacalne. Będzie to dla nas za drogie.

Kolejnym rozwiązaniem są darmowe zbiory zdjęć i grafik czy jakaś wyszukiwarka zdjęć. Ale tu także wynik będzie dla nas negatywny. Zdjęcia z takich zbiorów nie są najlepszej jakości, a ponadto możemy złamać prawa własności, co jest nielegalne. Dobrym i moim zdaniem najkorzystniejszym wyjściem jest zakupienie elementów graficznych czy zdjęć w internetowych zbiorach zdjęć. Za jedną sztukę zapłacimy kilka – kilkadziesiąt PLN, a efekt będzie zapewne piorunujący. Zdjęć jest nieprzebrana ilość, dlatego z pewnością znajdziemy coś dla siebie.

Zdjęcia w galerii

Niejednokrotnie ważną częścią stron internetowych są prezentacje zdjęć, gdzie chcemy przedstawić czy pochwalić się np. naszymi realizacjami. Ważne jest, żeby wielkości zdjęć były mniejsze niż 1024×768 px. Jest to w dalszym ciągu przytłaczająca rozdzielczość monitorów internautów. sensownym kompromisem są zdjęcia 800×600. Nie przepełnimy serwera, ale dodatkowo też nie zniechęcimy internautów wolnym przewijaniem zdjęć. Galerię warto wykonać w oparciu o skrypt np. artgalery – po kliknięciu inne elementy strony www zaciemniają się, a zdjęcie zostaje powiększone i na ekranie pojawia się przeglądarka zdjęć z nawigacją. Jest to obecnie standard. Kolejna sprawa to sama jakość zdjęć w galerii. Jeśli nie posiadamy cyfrowej lustrzanki, zamówmy zrealizowanie zdjęć zawodowcom. Mogą zjawić się u nas lub możemy przedmioty, które mają być na zdjęciach, wysłać do studia fotograficznego. Oprócz dobrych zdjęć możemy liczyć na profesjonalną ich obróbkę. Efekt na pewno będzie przeważający niż zrobienie zdjęć słabej klasy aparatem. Posiadając tak wykonane zdjęcia, nie mamy się czego wstydzić.

Podsumowanie

Jeśli przebrnąłeś przez cały tekst, zapewne się uśmiechnąłeś. Co za przemądrzalec napisał tekst, w którym sugeruje, żeby zlecić wszystko profesjonalistom. Otóż tak, najlepiej jest właśnie tak zrobić. Jeśli ktoś nie ma doświadczenia i sprzętu, nie powinien podejmować się rzeczy, o których nie ma pojęcia. W efekcie czego będziemy z siebie dumni, bo coś osiągnęliśmy. Tylko to coś nie spełnia wymogów i nikomu poza nami samymi się nie podoba. Żeby nie trwonić Twojego czasu, polecam zlecić wykonanie zdjęć zawodowcom np. w agencji reklamowej lub kupić dobre grafiki na internetowych bankach zdjęć. Jednak jeśli jesteś pewien swoich umiejętności, do roboty!

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.