Dobre zdjęcia i elementy graficzne na stronie internetowej to gwarant naszego przedsięwzięcia.

No właśnie, jak należy rozumieć pojęcie “dobre czy fantastyczne” zdjęcie.

Barwa

Profesjonalne zdjęcie charakteryzuje się wkomponowaniem w barwy całego serwisu www. Chodzi o niegryzienie się głównej barwy zdjęcia z pozostałą częścią formy strony internetowej. Nie chodzi mi o zdjęcia zawarte w galerii. Mam na myśli elementy graficzne (tego pojęcia powinienem użyć), które umieszczone są np. w zakładce “kontakt” obok treści.

Dobrym pomysłem jest przezroczystość takich grafik. Bo załóżmy, chcę wstawić rysunek aparatu telefonicznego przy numerze kontaktowym. Mało kompetentne i niemile dla oczu będzie prezentować się taki element graficzny na białym tle, gdy tonacja serwisu www jest różna od białej.

Cieniowanie

W ostatnim czasie coraz częściej w elementach graficznych na stronach internetowych stosuje się delikatne gradienty. Polega to na płynnym przejściu jednego do innego odcienia. Z tym że trend jest taki, że np. w tle stosuje się brąz, a a z którejś strony umieszcza się nieznacznie jaśniejszy kolor brązowy z przejściem (gradientem) kołowym do dalszego fragmentu tła. Przykład na rysunku obok. Taki zabieg stosuje się, bo efekt jest przyjemniejszy dla oka niż jednokolorowe, monotonne tło. Poza tym gradienty są szeroko wykorzystywane we wszelkiego typu przyciskach (tych w menu czy np. przycisk więcej). Osiągamy tym sposobem efekt trójwymiarowości.

Grafika jako wypełniacz na stronie www

Wszelkiego typu zdjęcia i grafiki stosuje się, żeby zwrócić uwagę, dać krótkotrwałe odetchnięcie od treści, żeby nie przytłoczyć ilością liter, rozbudzić ufność internauty (przyszłego klienta). Zatem wiemy już, że odpowiednio dobrany element graficzny jest nieodzownym elementem serwisu www. Ale skąd ją wziąć, jak ją stworzyć?

Stworzenie tzw. wypełniaczy, czyli wszechstronnych grafik, możemy zlecić dobremu grafikowi. Ale to nieopłacalne. Zbyt dużo będzie nas to kosztowało.

Kolejnym rozwiązaniem są nieodpłatne zbiory zdjęć i grafik czy jakaś wyszukiwarka zdjęć. Ale tu także wynik będzie dla nas niekorzystny. Zdjęcia z takich baz nie są najwyższych lotów, a ponadto możemy złamać prawa własności, co jest nielegalne. Dobrym i moim zdaniem najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zakupienie grafik czy zdjęć w internetowych bazach zdjęć. Cena takiej grafiki jest nieporównywalna z efektem, jaki dzięki temu uzyskamy. Zdjęć jest nieprzebrana liczba, więc na pewno wybierzemy coś, co nam będzie się podobało.

Zdjęcia w galerii

Częstym elementem serwisów www są prezentacje zdjęć, gdzie chcemy zaprezentować czy pochwalić się np. naszymi realizacjami. Istotne jest, żeby wielkości zdjęć nie przekraczały 1024×768 px. Jest to w dalszym ciągu dominująca rozdzielczość monitorów internautów. Rozsądnym rozwiązaniem są zdjęcia 800×600. Nie przepełnimy serwera, ale dodatkowo też nie zniechęcimy internautów wolnym przewijaniem zdjęć. Wskazane jest stworzyć galerię w oparciu o skrypt np. artgalery – po kliknięciu pozostałe części strony www zaciemniają się, a zdjęcie zostaje powiększone i na ekranie pojawia się przeglądarka zdjęć z nawigacją. Na dzień dzisiejszy jest to norma. Kolejna sprawa to sama jakość zdjęć w galerii. Jeśli nie posiadamy cyfrowej lustrzanki, zlećmy wykonanie zdjęć profesjonalistom. Mogą przyjechać lub możemy elementy, które mają być na zdjęciach, wysłać do pracowni fotografa. Oprócz porządnych zdjęć dodatkowym atutem będzie także fachowa ich obróbka. Efekt na pewno będzie lepszy niż fotografowanie gorszej jakości aparatem. Mając takie zdjęcia, mamy się czym chwalić.

Puenta

Jeśli przebrnąłeś przez cały tekst, prawdopodobnie się uśmiechnąłeś. Co za mądrala napisał tekst, w którym sugeruje, żeby zlecić wszystko zawodowcom. Otóż tak, zgadza się. Jeśli ktoś nie ma warsztatu i zaplecza, nie powinien podejmować się rzeczy, na których się nie zna. Na końcu będziemy z siebie dumni, bo coś osiągnęliśmy. Tylko to coś nie spełnia swoich zadań i nikomu poza nami samymi się nie podoba. Żeby zaoszczędzić Ci czasu, rozczarowania, polecam zlecić zrobienie zdjęć profesjonalistom np. w agencji reklamowej lub kupić dobre elementy graficzne na internetowych bankach zdjęć. Jednak jeśli czujesz się na siłach, do roboty!

Tags: , , , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.