Dobre zdjęcia i elementy graficzne na stronie internetowej to połowa sukcesu naszego przedsięwzięcia.

No właśnie, jak należy rozumieć pojęcie “dobre czy fantastyczne” zdjęcie.

Kolorystyka

Profesjonalne zdjęcie cechuje się wkomponowaniem w kolorystykę całej strony www. Chodzi o zharmonizowanie głównej barwy zdjęcia z pozostałą częścią szablonu strony www. Pisząc zdjęcie, nie mam na myśli zdjęć w galerii. Mam na myśli elementy graficzne (tego sformułowania powinienem użyć), które znajdują się np. w zakładce “kontakt” obok tekstu.

Trafną sugestią jest przezroczystość takich grafik. Bo załóżmy, chcę wstawić rysunek telefonu przy numerze kontaktowym. Mało profesjonalnie i nieestetycznie będzie prezentować się taki element graficzny na białym tle, gdy kolorystyka serwisu www jest inna niż biała.

Cieniowanie

W ostatnim czasie coraz częściej w grafice na stronach internetowych możemy spotkać delikatne cieniowanie. Polega to na płynnym przejściu jednego do innego koloru. Z tym że styl jest taki, że np. w tle wykorzystuje się brąz, a a z którejś strony umieszcza się nieznacznie jaśniejszy kolor brązowy z przejściem (gradientem) kołowym do pozostałej części tła. Przykład na ilustracji obok. Taki zabieg stosuje się, bo rezultat jest przyjemniejszy dla oka niż jednobarwne, monotonne tło. Poza tym gradienty są wszechstronnie używane we wszelkiego typu przyciskach (tych w menu czy np. przycisk więcej). Uzyskujemy tym sposobem efekt trójwymiarowości.

Elementy graficzne jako wypełniacz na stronie www

Wszelkiego rodzaju zdjęcia i elementy graficzne stosuje się, żeby przykuć uwagę, dać krótkotrwałe odetchnięcie od tekstu, żeby nie przytłoczyć ilością liter, rozbudzić ufność internauty (przyszłego klienta). Zatem wiemy już, że dobra grafika jest nierozłączną częścią serwisu www. Ale skąd ją wziąć, jak ją stworzyć?

Wykonanie tzw. wypełniaczy, czyli uniwersalnych grafik, możemy powierzyć zawodowcy. Ale to nierentowne. Zbyt dużo będzie nas to kosztowało.

Kolejnym rozwiązaniem są nieodpłatne zbiory zdjęć i grafik czy jakaś wyszukiwarka zdjęć. Ale tu również efekt będzie dla nas niekorzystny. Zdjęcia z takich baz nie są najwyższych lotów, a w dodatku możemy naruszyć prawa autorskie, co jest niedozwolone. Dobrym i moim zdaniem najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zakupienie grafik czy zdjęć w internetowych zbiorach zdjęć. Za jedną sztukę zapłacimy kilka – kilkadziesiąt PLN, a efekt będzie zapewne piorunujący. Zdjęć jest nieograniczona ilość, więc na pewno wybierzemy coś, co nam będzie się podobało.

Prezentacja zdjęć

Częstym elementem stron internetowych są prezentacje zdjęć, gdzie chcemy zaprezentować czy pochwalić się np. naszymi osiągnięciami. Istotne jest, żeby wymiary zdjęć były mniejsze niż 1024×768 px. Jest to w dalszym ciągu dominująca rozdzielczość ekranów internautów. Rozsądnym rozwiązaniem są zdjęcia 800×600. Nie przepełnimy serwera, ale dodatkowo też nie zniechęcimy internautów wolnym przewijaniem zdjęć. Wskazane jest stworzyć galerię w oparciu o pomoc np. artgalery – po kliknięciu pozostałe części strony internetowej zaciemniają się, a zdjęcie zostaje powiększone i na ekranie ukazuje się przeglądarka zdjęć z nawigacją. Na dzień dzisiejszy jest to norma. Kolejna sprawa to sama jakość zdjęć w galerii. Jeśli nie posiadamy cyfrowej lustrzanki, zlećmy wykonanie zdjęć zawodowcom. Mogą zjawić się u nas lub możemy przedmioty, które chcemy sfotografować, wysłać do pracowni fotografa. Oprócz dobrych zdjęć możemy liczyć na profesjonalną ich obróbkę. Rezultat na pewno będzie lepszy niż fotografowanie gorszej jakości aparatem. Mając takie zdjęcia, mamy się czym chwalić.

Puenta

Jeśli doszedłeś do tej części tekstu, zapewne się uśmiechnąłeś. Co za mądrala napisał tekst, w którym radzi tylko, żeby powierzyć wszystko profesjonalistom. Otóż tak, najlepiej jest właśnie tak zrobić. Jeśli ktoś nie ma warsztatu i sprzętu, nie powinien podejmować się rzeczy, o których nie ma pojęcia. W efekcie czego będziemy z siebie dumni, bo coś osiągnęliśmy. Tylko to coś nie spełnia swoich zadań i nikt inny nie zwróci na to uwagi. Żeby nie trwonić Twojego czasu, polecam zlecić wykonanie zdjęć zawodowcom np. w agencji reklamowej lub kupić fantastyczne grafiki na internetowych bankach zdjęć. Jednak jeśli jesteś pewien swoich umiejętności, do roboty!

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.