Fantastyczne zdjęcia i grafiki na stronie internetowej to połowa sukcesu naszego przedsięwzięcia.

Dobre tzn. jakie? No właśnie.

Barwa

Profesjonalne zdjęcie charakteryzuje się wkomponowaniem w barwy całego serwisu www. Chodzi o niegryzienie się dominującego koloru zdjęcia z pozostałą częścią formy strony internetowej. Pisząc zdjęcie, nie mam na myśli zdjęć w galerii. Chodzi mi o elementy graficzne (tego sformułowania powinienem użyć), które znajdują się np. w zakładce “kontakt” obok treści.

Trafną sugestią jest przezroczystość takich grafik. Bo powiedzmy, chcę wstawić rysunek aparatu telefonicznego przy numerze kontaktowym. Mało profesjonalnie i nieestetycznie będzie wyglądać taki element graficzny na białym tle, gdy tonacja serwisu www jest różna od białej.

Cieniowanie

W ostatnim czasie niejednokrotnie w grafice na stronach www możemy spotkać delikatne cieniowanie. Polega to na stopniowym przejściu jednego do innego koloru. Z tym że styl jest taki, że np. w tle stosuje się kolor brązowy, a w którymś z boków umieszcza się nieco jaśniejszy odcień brązu z przejściem (gradientem) kołowym do dalszego fragmentu tła. Przykład na rysunku obok. Taką metodę stosuje się, bo rezultat jest przyjemniejszy dla oka niż jednokolorowe, monotonne tło. Poza tym gradienty są szeroko używane we wszelkiego rodzaju przyciskach (tych w menu czy np. przycisk więcej). Osiągamy tym sposobem efekt trójwymiarowości.

Elementy graficzne jako wypełniacz na stronie internetowej

Wszelkiego rodzaju zdjęcia i grafiki stosuje się, żeby przykuć uwagę, dać krótkotrwałe odetchnięcie od tekstu, żeby nie przygnieść ilością znaków, rozbudzić ufność internauty (potencjalnego klienta). Zatem wiemy już, że dobra grafika jest nierozłączną częścią strony internetowej. Pozostaje jednak pytanie, jak ją wykonać?

Stworzenie tzw. wypełniaczy, czyli uniwersalnych elementów graficznych, możemy zlecić zawodowcy. Ale to nierentowne. Będzie to dla nas za drogie.

Kolejnym pomysłem są nieodpłatne bazy zdjęć i grafik czy jakaś wyszukiwarka zdjęć. Ale tu również efekt będzie dla nas negatywny. Zdjęcia z takich zbiorów nie są najlepszej jakości, a ponadto możemy złamać prawa autorskie, co jest nielegalne. Bez zarzutu i moim zdaniem najlepszym wyjściem jest zakupienie grafik czy zdjęć w internetowych zbiorach zdjęć. Za jedną sztukę zapłacimy kilka – kilkadziesiąt PLN, a efekt będzie zapewne piorunujący. Zdjęć jest nieprzebrana ilość, dlatego z pewnością wybierzemy coś, co nam będzie się podobało.

Zdjęcia w galerii

Niejednokrotnie ważną częścią serwisów www są galerie zdjęć, gdzie chcemy zaprezentować czy pochwalić się np. naszymi osiągnięciami. Ważne jest, żeby wielkości zdjęć nie przekraczały 1024×768 px. Jest to w dalszym ciągu dominująca rozdzielczość monitorów internautów. sensownym kompromisem są zdjęcia 800×600. Oszczędzimy miejsce na serwerze, nerwy użytkowników przy przewijaniu zdjęć. Wskazane jest stworzyć galerię w oparciu o pomoc np. artgalery – po kliknięciu inne elementy strony www zaciemniają się, a zdjęcie zwiększa swoje rozmiary i na ekranie ukazuje się przeglądarka zdjęć z nawigacją. Jest to obecnie standard. Następna rzecz to sama jakość zdjęć w galerii. Jeśli nie posiadamy cyfrowej lustrzanki, zamówmy zrealizowanie zdjęć profesjonalistom. Mogą zjawić się u nas lub możemy elementy, które mają być na zdjęciach, wysłać do pracowni fotografa. Oprócz porządnych zdjęć dodatkowym atutem będzie także fachowa ich obróbka. Rezultat na pewno będzie przeważający niż fotografowanie gorszej jakości aparatem. Mając takie zdjęcia, mamy się czym chwalić.

Podsumowanie

Jeśli przebrnąłeś przez cały tekst, prawdopodobnie się uśmiechnąłeś. Co za mądrala napisał tekst, w którym radzi tylko, żeby zlecić wszystko profesjonalistom. Otóż tak, zgadza się. Jeśli ktoś nie ma doświadczenia i zaplecza, nie powinien podejmować się rzeczy, o których nie ma pojęcia. Na końcu będziemy z siebie dumni, bo coś osiągnęliśmy. Tylko to coś nie spełnia swoich zadań i nikomu poza nami samymi się nie podoba. Żeby zaoszczędzić Ci czasu, rozczarowania, polecam zlecić zrobienie zdjęć profesjonalistom np. w agencji reklamowej lub kupić dobre grafiki na internetowych bankach zdjęć. Jednak jeśli jesteś pewien swoich umiejętności, do roboty!

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.