Kursy żeglarskie

Wielu z nas nie posiada natomiast aspiracji by być kapitanem statku, a wystarczy im tylko możliwość uczestniczenia w rejsach i podziwiania pięknych krajobrazów. Na 100% wówczas nie powinno się posiadać specjalnych uprawnień. Wystarczy zdecydować się na jeden z wielu rejsów organizowanych przez różnorakie korporacji czy biura podróży i zdać się na wiedzę kapitana, który będzie z nami pływał. W Polsce istnienie wiele intrygujących miejsc, które idealnie nadają się do żeglowanie.
Największe i najpiękniejsze jeziora znajdują się przede wszystkim na mazurach, niemniej jednak żeglować można też na terenie Śląska, Suwałk i Kaszub. W każdym z tych regionów znajdują się duże akweny wodne oraz dodatkowo sieć kanałów, umożliwiające organizowanie rejsów rekreacyjnych. Morze Bałtyckie jest doskonałym miejscem do spróbowania żeglarstwa morskiego, które ma możliwość obejmować krótkie przybrzeżne rejsy a również wielkie wyprawy do odległych lądów i wysp. Jeżeli chcemy zaś zasmakować egzotyki, warto wyselekcjonować się na rejsy, których trasa wyznaczana jest między wyspami Karaibskimi, położonymi na styku dwóch Ameryk. Żeglowanie to jednakże nie tylko rejsy, zwiedzanie portów i podziwianie przyrody z punktu widzenia otwartych wód.
To również styl życia obfitujący w liczne tradycje i zasady. Istnieje nawet etykieta żeglugi, określająca zachowanie się na pokładzie, w porcie a także regulująca stosunki między członkami załogi i ich kontakty z innymi ekipami. Z żeglowaniem nierozerwalnie wiąże się tradycja śpiewania szant. Pieśni te to rytmiczne melodie z ciekawymi napisami, których tempo ma pomagać w trakcie wykonywania prac na jachcie wymagających skupienia, synchronizacji i odpowiedniego rytmu. Obecnie szanty to też stały szczegół żeglarskich biesiad. Wszelkie te tradycje istnieją po to, by żeglowaniu nadać niezwykłą i swoistą atmosferę, a także oddzielić lądowe szczury od prawdziwych wilków morskich.
Polecamy: Kursy żeglarskie

Tags: , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.