Łuszczyca u dzieci

Łuszczyca jest najpowszechniej występującą dolegliwością zaliczaną do grona tych dermatologicznych, czyli dotykających skóry. W zależności od tego, u kogo i w jakich częściach ciała się pojawia, jka też od tego, jakie są jej odmienne objawy, może być ona dzielona na rozmaite rodzaje, w tym na łuszczyca stawowa. Ta choroba jest rozpoznawana u ludzi w każdym wieku i może mieć bardziej lub mniej łagodny przebieg. W czasie jej trwania na skórze dostrzegalne są czerwone zmiany, które są pokrywane przez srebrną lub popielatą łuskę, która stopniowo odpada od skóry.

Odmienną, też uprzykrzającą funkcjonowanie grupą schorzeń skórnych jest alergia kontaktowa. Charakteryzuje się ona pojawianiem się objawów alergicznych przy kontakcie z każdym czynnikiem alergennym oddziałującym na dany organizm. Może być to druga osoba, przedmiot, zwierzę, kwiat. W zależności od konkretnego przypadku, schorzenie to ma formę ostrą bądź przewlekłą. Różnicuje się je w zależności od czasu trwania oraz intensywności pojawiających się objawów. Zazwyczaj objawami są grudki oraz wysięki, które mogą przypominać pęcherze. Często są swędzące. W ciężkich przypadkach występuje także opuchlizna. Jednostka chorobowa nie zostawia po sobie blizn.

Odmienną, najbardziej skomplikowaną w leczeniu, a często całkowicie nieuleczalną dolegliwością skórną jest bielactwo. Pierwszy typ, czyli albinizm wrodzony jest jednostką chorobową systemu immunologicznego i związana jest z z czynnikami genetycznymi. Jest to jednostka chorobowa niemożliwa do wyleczenia. Można wyłącznie ochraniać skórę przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych. Z reguły towarzyszy temu też psychoterapia niezbędna, z uwagi na problemy z zaakceptowaniem odmienności. Bielactwo nabyte daje się leczyć za pomocą dobrze dobranych leków, ale także dzięki naświetlaniu. Oba typy dolegliwości charakteryzują się brakiem pigmentu w skórze, tęczówce oka jak też we włosach.

Tags: , , , , , , , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.