Postaw swój dom

Myślisz o budowaniu się? Twoim marzeniem jest budowa domu? Albo jesteś w sytuacji wymuszonej i zwyczajnie zacząłeś budowanie domu? Być może już to wiesz, albo dowiesz się w najbliższym czasie, że nie jest to takie proste jakby się mogło wydawać. Budowanie domu jest aspiracją wielu osób, ale czy jest o czym marzyć?

Jak wspomniano we wstępie budowanie domu nie jest rzeczą prostą i w żadnym razie przyjemną. Ale zastanówmy się nad samym początkiem. Mamy do wyboru kilka dróg wybudowania naszego wyśnionego gniazdka. Pierwsza ścieżka to kupno naszego gniazdka. Tutaj nie będę się zagłębiał. Wystarczy skorzystać z porady budowlańca, by takie gniazdko obejrzał i możemy się wprowadzać. Nie powinniśmy się przejmować, zmartwień jest minimalnie mało. Ale stresy mogą pojawić się za kilka miesięcy. Powinniśmy zdać się na słowo sprzedającego czy developera. A niestety w ich interesie jest jedynie zarobienie. Fachowiec, który nam doradzał mógł zaginać w akcji… prawdopodobne?

Druga droga to stawianie domu systemem gospodarczym, czyli my jako inwestor dopilnowujemy całego przedsięwzięcia. Kierownik budowy sprawdza wyłącznie czy pod względem przepisów wszystko się zgadza. Trzeba zaplanować terminy, dostawy, płatności. Ale co najważniejsze zmuszeni jesteśmy pilnować poszczególnych ekip budowlanych, które będą robić niektóre etapy budowy domu. Zaletą tego scenariusza, jest to, że mamy okazję ekipom budowlanym patrzeć na ręce. Koszty budowy domu będą również mniejsze niż przy rozwiązaniu pierwszym. Ale niepewności co nie miara. Trzeba mieć dużo uporu. Należy także potrafić główkować, potrafić układać plan i umieć porozumieć się z ludźmi. Zmuszeni jesteśmy pilnować swoich pieniędzy, umieć przekonywać do swoich racji. Ale tak postawiony dom jestem przekonany, że będzie postawiony lepiej niż w w ścieżce pierwszej.

Trzecia droga to budowanie się własnoręcznie. Jak? Oczywiście, że można! Podstawową wadą tego rozwiązania jest czas. Jeśli pracujesz na etat to raczej budowa może potrwać kilkanaście lat. Ale jeśli zawodowi nie poświęcasz, aż tyle czasu może powinieneś spróbować? Ale nie masz zapewne jeszcze wiedzy budowlanej, ale to nie takie kłopotliwe. Znane są mi, co ciekawe najczęściej to komputerowcy, którzy zrezygnowali z pracy i wybudowali dom samemu. Korzystali oni z doświadczeń innych budujących. Najczęściej korzystali z forów internetowych i blogach o budowie domu. Taki budowanie domu blog czy forum internetowej zrzesza amatorów i fachowców. Wymieniamy wiedzę z innymi osobami. Nie powinniśmy się zdawać na jednego fachowca. Spostrzeżenia tam zamieszczone są świeże. Ludzie często kosztów budowy domu.

Nie mam intencji namawiać kogokolwiek na własnoręczne budowanie domu. Zdaję sobie sprawę, że bywa to zwyczajnie nie możliwe. Należy znaleźć środki finansowe na ten dom. Jednak powyższa lektura, chciałbym by naświetliła Ci kilka faktów o Twoich marzeniach.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.