Stawiamy dom

Myślisz o budowaniu się? Twoim pragnieniem jest budowanie się? Może jednak jesteś w sytuacji pod ścianą i po prostu zacząłeś budowę domu? Z pewnością już to wiesz, albo zorientujesz się w najbliższym czasie, że nie jest to takie proste jakby się mogło zdawać. Budowa domu jest fantazją wielu osób, ale czy jest czego pragnąć?

Jak wspomnięto we wstępie budowa domu nie jest czynnością zwyczajną i ani trochę miłą. Ale zastanówmy się nad samym startem. Mamy do analizy kilka dróg postawienia naszego wymarzonego gniazdka. Po pierwsze możemy nabyć gotowy dom. Tutaj nie będę się zagłębiał. Wystarczy skorzystać z dobrych rad fachowca, by takie gniazdko zobaczył i możemy być nieco mądrzejsi. Nie musimy się przejmować, zmartwień jest nie dużo. Ale stresy mogą pojawić się za kilka lat. Musimy uwierzyć na słowo honoru sprzedającego czy developera. A niestety interesuje ich tylko zysk. Budowlaniec, który nam podpowiadał mógł się ulotnić… i co?

Druga ścieżka to stawianie domu systemem gospodarczym, czyli my jako inwestor pilnujemy całej inwestycji. Kierownik budowy sprawdza raptem czy pod względem przepisów budowa przebiega prawidłowo. Zmuszeni jesteśmy zaplanować terminy, dostawy, płatności. Ale co najważniejsze musimy pilnować poszczególnych ekip, które będą przeprowadzać niektóre etapy budowy domu. Zaletą tego rozwiązania, jest to, że możemy specom patrzeć na ręce. Koszty budowy domu będą również mniejsze niż przy rozwiązaniu pierwszym. Ale stresu dużo. Trzeba mieć dużo śmiałości. Powinniśmy również umieć lawirować, potrafić układać plan i dogadywać się z ludźmi. Należy pilnować swoich interesów, umieć wykłócać się. Ale tak wykonany dom jestem pewien, że będzie postawiony lepiej niż w w ścieżce pierwszej.

Trzecia ścieżka to budowa domu samemu. Nie można? Jasne, że to możliwe! Podstawową wadą tego scenariusza jest czas. Jeśli pracujesz na etat to raczej budowa może potrwać kilkanaście lat. Jednak, gdy pracy nie poświęcasz, tyle czasu może to jest możliwe? Ale nie posiadasz zapewne jeszcze wiedzy z zakresu budownictwa, ale to nie takie kłopotliwe. Znane są mi, co ciekawe najczęściej to informatycy, którzy zwolnili się z pracy i budowali dom samemu. Korzystali oni z doświadczeń innych budujących. Najczęściej korzystali z forów internetowych i stron www o budowie domu. Taki budowanie domu blog czy forum www zbiera entuzjastów i speców. Wymieniamy doświadczenia z wieloma osobami. Nie jesteśmy zmuszeni się zdawać na jednego fachowca. Poglądy tam zawarte są bezpośrednie. Ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami z życia. Przykład osoby, która już postawiła dom, zna jego słabe strony i da znać o nich. Ucz się na cudzych błędach, a nie na swoich.
Niepodważalną zaletą ostatniej ścieżki to to, że znasz każdą cegłę w swoim domu. Druga to cena budowy domu – nieporównanie mniejsze. Koszt robocizny to 1/2 całychwszystkich kosztów budowy domu.

Nie chcę zmuszać Cię na własnoręczne budowanie domu. Wiem, że czasami to po prostu nie możliwe. Ktoś musi zarobić na ten dom. Niemniej powyższa lektura, ufam, iż dała do myślenia Ci kilka informacji o Twoich marzeniach.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.