Stres

Każdy z nas odczuwa czasami ten szczególny typ mobilizacji dyktowany stresem. Wiele razy okazuje się, iż właśnie takie uczucia budzą w nas kreatywność, stymulują do działania. Jednakże, zdarza się też tak, że nadmiar stresu powoduje pogłębiającą się apatię, obniża naszą pewność siebie i ma niekorzystny wpływ na ogólną jakość życia. U ludzi, u których stres utrzymuje się przez długi czas a nie może być zlikwidowany w żaden sposób, może dojść do poważniejszych kłopotów zdrowotnych. Zbyt wiele kłopotów a także negatywnych odczuć czasem przeradza się w nerwicę, depresję, a nawet w stany maniakalne. Dlatego, jeżeli stres nie daje nam spokoju, należy efektywnie go usunąć.

Żeby jednak móc zawczasu działać, należy najpierw dowiedzieć się, jak zdiagnozować niepokojące objawy. Najczęściej nadmierny stres objawy ma niejednorodne. U części osób pojawia się osłabienie, pojawiają się bóle głowy. Odmienni odczuwają przede wszystkim złość, często ponoszą ich nerwy, nie umieją się uspokoić, pogłębia się u nich nerwica różnego rodzaju. Bywa i tak, że osoby poddawane działaniu bodźców stresogennych mogą uskarżać się na problemy ze snem albo kłopoty żywieniowe. Brak lub nadmiar apetytu również mogą towarzyszyć występowaniu stresu.

Istnieją różnorodne sposoby na stres, które mogą być indywidualnie dopasowywane. Początkowo, warto starać się radzić sobie samodzielnie. Możemy stosować metody relaksacyjne, które pozwolą nam na uspokojenie się, odprężenie, oderwanie się od problemów wzbudzających uczucie stresu. Jeżeli jednak stres jest zbyt silny, można udać się do psychologa, który przepisze odpowiednie lekarstwa uspokajające. Najprawdopodobniej zaleci nam też psychoterapię.

Tags: , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.