wina portugalskie

Poza tym, znane są wina Alzacja. W tym regionie hoduje się, przede wszystkim, te szczepy, które nadają się do produkcji win wytrawnych o bardzo mocnym posmaku owocowym. Najpopularniejszymi alkoholami pochodzącymi z tych terenów są Riesling, Muscat oraz Pinot Noir – ten ostatni służy głównie do win różowych.

Najbardziej znane są wina Colchagua. Wytwarza się je z najlepiej wyhodowanych, doskonałych owoców. To klasyczne, czerwone wina wytrawne, które kapitalnie nadają się do czerwonego mięsa. Mają wszystkie te właściwości, którymi powinien cechować się trunek tego rodzaju. Występują w mocniejszych i łagodniejszych wersjach.

Ponadto, znanymi winami pochodzącymi z Chile są wina Casablanca. Też wytrawne, ale łagodniejsze, są bardzo dobre dla osób, które dopiero stają się koneserami win. Choć mają w sobie trochę pikanterii, to jednak bez trudu wyczuwa się w nich jagody, maliny czy truskawki, które nadają rozkosznej słodyczy.

Do najczęściej podawanych zalicza się wina wytrawne. Jest to wino cierpkie, czasami gorzkawe. Wytrawne czerwone podaje się do przystawek przed podaniem głównego dania. Pasuje ono także do mięsa, głównie czerwonego, jak również do grzybów, serów. Natomiast białe wytrawne sprawdza się do białego mięsa oraz ryb.

Wśród wszystkich napojów procentowych, winojest uznawane za najbardziej wykwintny. Występując w różnych odmianach, pasuje na każdą okazję. Pite w umiarze ma korzystny wpływ na układ krwionośny. Ponadto, świetnie łączy się z potrawami, urozmaicając nam jedzenie. Należy jedynie prawidłowo dobrać je do dania.

Nieco łagodniejsze w smaku są wina półwytrawne. Można je pić do dań azjatyckich. Pasują do ostrych potraw łagodząc je, jednocześnie nie mając większego wpływu na ich kwasowość. Bardzo dobrze współgrają z rybami i owocami morza, ale też białym, lekkim mięsem oraz serami. Nadają się do obiadów i kolacji.

Ponadto, bardzo smaczne są wina Sycylia. Choć są to wina głównie wytrawne, to jednak ich smak jest bardzo łagodny. Wyraźnie czuć tutaj różnorodne owoce, które powodują, że kwaśność wytrawnego alkoholu przełamana zostaje słodyczą świeżych jeżyn, cytrusów, malin, agrestu, porzeczek, ale też piżma lub herbaty.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.