Nokian i3

Nokian i3 to opona letnia klasy premium (wysokiej). Model i3 niezależnej marki Nokian przeznaczony jest do niedużych i średnich samochodów. Opona ta ma zapewniać wysokie właściwości jezdne, nawet przy bardzo dużych prędkościach (ultra-high – performance). Przy konstruowaniu tej letniej opony zwrócono również uwagę na aspekty ekologii i ekonomii.

Bieżnik opony Nokian i3 został uformowany ze fachowej mieszanki z dodatkiem krzemionki (Cool Silica), którą opracowano z rozważają o oponach letnich. Ma ona zachowywać osobiste właściwości w szerokim zakresie temperatur, wręcz poniżej 10 stopni Celsjusza. A dodatkowo do jej produkcji nie użyto wysokoaromatycznych olei, które bardzo zanieczyszczają środowisko. W trosce o ekologię i ekonomię użytkowania zmniejszono również opory toczenia, co ma skutkować redukcją zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla do atmosfery, oraz wydłużoną żywotnością opony. Asymetryczna rzeźba bieżnika Nokian i3 obejmuje usztywnioną strefę barkową w części zewnętrznej, która ma gwarantować optymalną sterowność i przyczepność na suchej drodze, oraz dodatkowo szerokie rowki po stronie wewnętrznej. Odpowiadają one za usuwanie wody spod powierzchni opony, czego rezultatem ma być niskie ryzyko zaistnienia zjawiska aquaplaningu, , a ponadto bardzo dobra trakcja na mokrych nawierzchniach. Jednakże w budowie nacięć opony Nokian i3 zastosowano innowacyjną technikę Variable Dimension Sipes. Polega ona na tym, że różniące się między sobą głębokością, bruzdy wyrównują poziom sztywności poszczególnych klocków bieżnika. Posiada to powodować jego większą odporność na ścieranie i dalsze zmniejszenie emisji hałasu, która jest sprawnie redukowana, dzięki systemowi Silent Groove Design. Użyte w jego ramach rozwiązania konstrukcyjne posiadają niwelować nieprzyjemne dźwięki wewnątrz i na zewnątrz pojazdu, zwiększając przy tym bierne bezpieczeństwo prowadzenia. Dodatkowo w budowie opony Nokian i3 zastosowano konstrukcję zapobiegającą przedostawaniu się zanieczyszczeń wśród oponę a obręcz (Mud Stopper), i powodowaniu poprzez nie uszkodzeń.

Ze względu na asymetryczną budowę bieżnika, Nokian i3 powinna być montowana tylko w metodę dany poprzez producenta. Opona Nokian i3 doskonale sprawdza się w ruchu miejskim jak oprócz nim.

Tags: , , , , , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.