Parkiet dębowy

Ogrzewanie podłogowe jest coraz w zdecydowanej większości przypadków wybieraną metodą zapewnienia ciepła w lokalu. Brak kaloryferów stwarza, że pomieszczenia stają się niezwykle ustawne i funkcjonalne, a równomierne rozłożenie ciepła oraz znacznie chłodniejsza woda w instalacji przekładają się na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Niestety ogrzewanie podłogowe zmusza na nas szczególną staranność w doborze podłóg drewnianych , a oprócz tego ich montażu.

Podłoga drewniana z litego drewna jest złym rozstrzygnięciem w sytuacji ogrzewania podłogowego.
Drewno z dobrym skutkiem izoluje instalację i zwiększa koszty ogrzewania pomieszczeń. Normalne posadzki z grabu czy buku kurczą się pod wpływem ciepła i powodują powstawanie dużych szczelin, które stają się siedliskiem brudu i kurzu. Całkiem dobrze pod tym względem sprawdza się parkiet dębowy albo akacjowy, w którym poszczególne warstwy słojów są względem siebie ułożone prostopadle. Najlepiej współpracują z ogrzewaniem podłogowym posadzki z bardzo twardego i odpornego drewna egzotycznego.

Podłogówka wymusza również metodę montażu drewnianych elementów. Pływająca deska podłogowa ogranicza cyrkulację powietrza, parkiet musi być przyklejony za pomocą elastycznych klejów, które będą odporne na reakcję drewna wywołaną zmianami wilgotności i temperatury.
Zaleca się wykończenie podłóg przez olejowanie lub woskowanie. Lakiery mogą popękać na skutek wyższej temperatury. Niewiarygodnie ważne jest pozostawienie odpowiednich szczelin dylatacyjnych, które umożliwią pracowanie nagrzewanych elementów.

 

Tags: , , , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.