Budowanie domu

Myślisz o budowie domu? Twoim marzeniem jest budowanie się? Albo jesteś w sytuacji pod ścianą i zwyczajnie zacząłeś budowę domu? Zapewne już to wiesz, albo dowiesz się w krótkim czasie, że nie jest to takie proste jakby się mogło zdawać. Budowa domu jest pragnieniem sporej ilości osób, ale czy jest o czym marzyć?

Jak nadmieniono w zapowiedzi budowanie się nie jest kwestią łatwą i ani trochę fajną. Ale zastanówmy się nad samym początkiem. Mamy do przemyślenia kilka dróg wybudowania naszego wyśnionego gniazdka. Pierwsza ścieżka to kupno naszego gniazdka. Tutaj nie będę się zagłębiał. Wystarczy skorzystać z porady fachowca, by takie gniazdko zobaczył i możemy być nieco mądrzejsi. Nie musimy się przejmować, zmartwień jest mało. Ale stresy mogą ukazać się za niedługi okres czasu. Musimy uwierzyć na słowo sprzedającego czy developera. A niestety w ich interesie jest tylko zrobienie interesu. Budowlaniec, który nam doradzał mógł się ulotnić… i co wtedy?

Druga droga to budowa domu systemem gospodarczym, czyli my jako inwestor staramy się pilnować całego przedsięwzięcia. Kierownik budowy pilnuje tylko czy pod względem przepisów budowa przebiega poprawnie. Zmuszeni jesteśmy zaplanować terminy, dostawy, płatności. Ale co najważniejsze zmuszeni jesteśmy pilnować poszczególnych ekip, które będą przeprowadzać poszczególne etapy budowy. Zaletą tego rozwiązania, jest to, że mamy szansę ekipom patrzeć na ręce. Koszty budowy domu będą również mniejsze niż przy rozwiązaniu pierwszym. Ale stresu nie mało. Należy mieć dużo dzielności w sobie. Zmuszeni jesteśmy również potrafić główkować, umieć układać plan i dogadywać się z ludźmi. Należy zabezpieczać swoich interesów, umieć się kłócić. Ale tak postawiony dom jestem prawie pewien, że będzie wykonany poprawniej niż w rozwiązaniu pierwszym.

Trzeci scenariusz to budowanie się samemu. Nie wykonalne? Pewnie, że można! Podstawową wadą tego rozwiązania jest czas. Jeśli pracujesz na etat to zapewne budowa potrwa kilkanaście lat. Ale jeśli zawodowi nie poświęcasz, aż tyle czasu może to jest możliwe? Ale nie posiadasz raczej jeszcze wiedzy z zakresu budownictwa, ale zaiste to nie takie przerażające. Znam kilka osób, co ciekawe najczęściej to komputerowcy, którzy zwolnili się z pracy i postawili dom samemu. Korzystali oni ze spostrzeżeń innych osób. Najczęściej korzystali z forów internetowych i dzienników o budowie domu. Taki budowa domu blog czy forum internetowej skupia amatorów i fachowców. Wymieniamy doświadczenia z wieloma osobami. Nie powinniśmy się zdawać na jednego speca. Spostrzeżenia tam zawarte są pomocne. Ludzie często kosztów budowy domu.

Nie chcę namawiać Cię na własnoręczne budowanie się. Zdaję sobie sprawę, że czasami to po prostu nie możliwe. Należy zarobić na ten dom. Jednak powyższa lektura, ufam, iż przedstawiła Ci kilka informacji o Twoich fantazjach.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.