Sos jako perfekcyjny dodatek do świątecznych potraw

Dla większości osób pojęcie “dobry obiad” budzi skojarzenia z kompletnie różnymi posiłkami. Część z nas woli lekkie, wegetariańskie dania, a pozostali nie widzą niedzieli bez tuczącego, dwudaniowego i przystawki posiłku. Zazwyczaj w drugim – mięsnym – daniu spotykamy wymyślny sos.
Typów sosów jest mnóstwo, jednak w Polsce chyba najpopularniejszy jest odpowiednio zrobiony sos kurkowy. Raczej każdy kojarzy go z czasów młodości, kiedy podawany był zwłaszcza w święta i przy specjalnych okazjach. Obecnie nie odczuwamy już w ten sposób jego wyjątkowości – żyjąc dziś, mnóstwo rzeczy mamy osiągalnych na zawołanie, a to jeszcze kilkanaście lat wstecz nie było tak bardzo oczywistą kwestią. Po elementy potrzebne na tego typu sos nasze mamy i babcie często musiały stać w długich kolejkach i oddawać duże pieniądze.
Dziś sos grzybowy można przyrządzić bez większych starań. W marketach są w sprzedaży proste torebki z proszkiem, który wymieszany w odpowiednich proporcjach z wodą, stworzy w efekcie bardzo dobry dodatek do drugiego dania. Czy mimo wszystko takie rozwiązanie dalej ma klimat taki jak wiele lat temu? Śmiem wątpić. Żyjemy w pośpiechu trując się chemicznymi mieszankami do jedzenia, a na starość wydajemy mnóstwo pieniędzy, aby wyleczyć wynikłe z tego choroby. Proponuję chociaż raz na jakiś czas organizować sobie dzień, w którym sos stworzymy według starego przepisu, a rosół ugotujemy z prawdziwego mięsa, a nie z kostki bulionowej. Przypuszczam, że dla wszystkich członków naszej rodziny będzie to sympatyczna odmiana.

Tags: , , , , , , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.