Freestyle slalom na rolkach?

Freestyle slalom na rolkach to jednak coś zupełnie innego, coś co stanowi mariaż jazdy na rolkach, tańca, gimnastyki i wyczynów cyrkowych.
freestyle slalom
Kubeczki ustawione w jednej linii, w której jest ich na ogół 20 stanowią pojedynczy tor. Rozstawia się trzy rodzaje torów w zależności od odstępów pomiędzy kubeczkami, które wynoszą 50, 80 lub 120 cm. Zawodnik (rolkarz) rozpoczyna przejazd na początku linii kubków (toru) i przejeżdża do jego końca. Po drodze, omija kubeczki wykonując różne ewolucje zwane popularnie trikami. Tych wymyślnych sposobów ominięcia kubeczków jest naprawdę wiele. Znanych i zdefiniowanych trików jest obecnie ponad setka. Są one rozmaicie klasyfikowane, najczęściej wg stopnia trudności. Zawodnicy trenujący freestyle slalom nieustannie tworzą nowe triki oraz własne interpretacje już istniejących.

Podsumowując, freestyle na rolkach to, podobnie jak w innych dyscyplinach, poszukiwanie innych czasem bardzo nieoczywistych sposobów wykorzystania sprzętu. Odkrywanie nowych form uprawiania znanej od lat dyscypliny bardziej zbliżając się do zabawy i rozrywki.

Ważna rolę odgrywa muzyka, która jest nieodłącznym elementem freestyle slalomu. Poza aspektami czysto technicznymi ocenie sędziów podlegają względy artystyczne – zgranie z muzyką płynność ruchów i tempo przejazdu. Rolki freestyle-owe to rolki bardzo zwrotne i wytrzymałe, łączą w sobie elementy konstrukcji rolek agresywnych, hokejowych i fitness. Charakteryzują się bardzo krótką o dł. <250mm (poza downhillem) i niezwykle wytrzymałą szyną. Najnowsze konstrukcje są bardzo zaawansowane technologicznie i podobnie jak w sprzęcie do jazdy szybkiej coraz więcej elementów wykonywanych jest z włókien węglowych. Freestyle, a zwłaszcza slalom, jest czymś bardziej przypominającym styl życia (lifestyle) niż sport w jego coraz bardziej drapieżnej i profesjonalnej formie. Wielkim sprzymierzeńcem jego popularyzacji jest internet, gdzie rolkarze zamieszczają materiały wideo i zdjęcia prezentując najnowsze trendy. rolki filmiki

Przez ostanie lata slalom stał się niemal synonimem rolkowego freestyle. Jest to nic innego jak jazda pomiędzy małymi pachołkami, z racji kształtu i wymiarów zwanymi kubeczkami. Ta prosta definicja może być trochę myląca, gdyż sugeruje podobieństwo do slalomu znanego np. z zawodów narciarskich. Speed slalom jest faktycznie z zasady do innych dyscyplin slalomowych zbliżony, gdyż jego istotą jest przejazd na czas pomiędzy kubeczkami ustawionymi w jednej linii. rolki

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.