Kurs na żeglarza jachtowego

Sporty wodne i rekreacja wodna stają się coraz bardziej popularną  metodą wypoczynku i aktywnie spędzanego czasu. W upalne dni miło jest spędzić parę godzin wypoczywając nad wodą lub dryfując po jej powierzchni. Aby nie zakłócać spokoju warto wyselekcjonować sposób pływania, który nie wymaga wykorzystywania głośno pracujących silników, w jakie wyposażone są przykładowo. motorówki. Doskonałym rozwiązaniem jest, zatem żeglowanie.
Żaglówki to łódki wyposażone w maszt, na którym rozpostarty jest żagiel. Opór, na jaki trafia podmuch wiatru w trakcie kontaktu z powierzchnią żagla stanowi źródło siły wprawiającej cały jacht w ruch. By płynąć nie potrzeba, zatem uruchamiać silników a wystarczy zdać się na siły natury a też osobiste (bądź innego członka załogi) kwalifikacji. Pływanie żaglówką wymaga, bowiem nabycia pewnych zdolności i zasobu edukacji, która obejmuje znajomość budowy jachtu, sposobności manewrowania nim, przepisów dotyczących pierwszeństwa przepływu oraz dodatkowo kwalifikacji rozpoznawania sygnałów i symboli
Oprócz tego decydując się na się na dłuższe wyprawy morskie warto wiedzieć jak zachować się w ekstremalnych ustaleniach, co zrobić w wypadku wywrócenia się łodzi lub wypadnięcie jednego z członków załogi poza burtę. Wyprawy rejsowe wymagają także dobrej znajomości topografii obszaru , a oprócz tego specyfiki wód, po których pływamy. Jeżeli naszym zadaniem jest aktywne spędzanie czasu w trakcie rejsu i uczestnictwo w sterowaniu jachtem, możemy wybrać się na rejs szkoleniowy, podczas którego doświadczeni marynarze przygotują nas do egzaminu na patent. Wyróżniamy cztery stopnie, które nadawane są przez Polski Związek Żeglarstwa (PZŻ) albo Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego (PZMiNW). Te patenty to: żeglarz jachtowy, sternik jachtowy, jachtowy sternik morski, kapitan jachtowy.
Prawie każdy z tych tytułów uprawnia nas do pływania i dowodzenia zwiększającym sięi obiektami. By zdobyć patent ważna jest nie tylko wiedza teoretyczna, a przede wszystkim praktyczne jej wykorzystanie. Dlatego też tak wielki nacisk kładzie się na ilość godzin spędzonych przez przyszłego sternika na wyprawach rejsowych.
Polecamy: kurs na żeglarza jachtowego

Tags: , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.