Shiba inu

Shiba inu – jedna z ras psów należąca do szpiców i psów w typie pierwotnym, zaliczona do sekcji szpiców azjatyckich i ras pokrewnych. Nie podlega próbom pracy.
W zgodzie z klasyfikacją amerykańską, trzeba do grupy psów pracujących.
Umaszczenie: Czerwone, rudoczerwone, możliwe białe znaczenia na podbrzuszu, łapach i okolicach kufy, spotykana jest też maść czarna podpalana.
Szata: okrywowy włos twardy, szorstki i intuicyjny. Podszerstek miękki i gęsty. Kłąb i zad pokryty jest nieco dłuższym włosem – włos na ogonie jest dłuższy niż na reszcie ciała.
Shiba Inu jest najmniejszym z przedstawicieli japońskich szpiców. Jego sylwetka widnieje na tysiącletnich glinianych figurkach i reliefach.
Shiba Inu pochodzi z górzystych terenów Japonii. Słowo “shiba” znaczy “mały”, słowo “inu” oznacza “pies” , czyli shiba inu znaczy “nieznaczny pies”. Jednocześnie jednak słowo “shiba” znaczy “poszycie, listowie, krzewy” i w takiej okoliczności nazwę shiba-inu należy tłumaczyć jako “pies do polowań w zagajnikach”. Środowiskiem shiby były górzyste grunty nad brzegiem Morza Japońskiego, gdzie psy te wykorzystywano do polowań na drobną zwierzynę i ptaki. Używano ich także do polowania na niedźwiedzie i jelenie[trzy]. Zależnie od okolic, w których je hodowano, psy nieco różniły się między sobą. Gdy w latach 1868-1912 przywieziono z Wielkiej Brytanii psy podobne do angielskich seterów i pointerów myślistwo zyskało w Japonii rangę sportu. Zwyczajnym stało się także krzyżowanie shiby z angielskimi przybyszami. W latach 1912-1926 Shiba czystej rasy stała się niezmierną rzadkością, ograniczoną do swych pierwotnych obszarów. W zachowanie czystej rasy shiby zaangażowali się wówczas myśliwi i inne wykształcone osoby. Ratowanie ograniczonej liczby czystych w typie psów rozpoczęło się na serio od 1928 roku, a w 1934 r. ujednolicono ostatecznie wzorzec rasy. W 1937 r. shibę uznano za pomnik przyrody, następnie rasę tę, wciąż hodowaną, ulepszano, żeby stała się taką jaką jest znana dzisiaj.

Tags: , , , , , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.