Wymiana informacji o Ochocie

Nie musimy jechać do Śródmieścia czy na Mokotów, by coś zjeść czy wypić dobrą kawę ze znajomymi. Zajrzyjmy do jednej z przemiłych kawiarni na Ochocie, pospacerujmy po pięknej, eleganckiej Kolonii Lubeckiego sąsiadującej z jakże wyjątkowym Placem Narutowicza, poszukajmy tu przedwojennej historii Warszawy. Otwórzmy oczy na Ochotę! Na koniec zjedzmy coś fantastycznego w restauracji vis’a’vis naszej Górki Szczęśliwickiej, by zakończyć spacerem po najciekawszym parku w Warszawie.

Ochota to nie tylko budynki, piękne ulice i te.. mniej piękne, to również historia, spuścizna duchowa i materialna. Część mieszkańców Ochoty żyją tu, tak jak żyli ich rodzice i dziadkowie oni mogą pokazać nam swoje dzieje, stare fotografie lub przypomnieć nam to, o czym łatwo zapomnieć w dzisiejszym pośpiechu. Dzielnica Ochotanależy jednak również do osób, którzy tu przybyli z innych dzielnic Warszawy i z różnych stron kraju, pragną dobrze znać miejsce, w którym żyją.

Spójrzmy na Ochotę i jej mieszkańców – tych zasiedziałych od dawna, młodych i energicznych oraz licznych studentów. Pomimo niezwykłego uroku i oryginalności Ochoty, ciągle wydaje się, że nie jest ona właściwie doceniona przez odwiedzających, mieszkańców pozostałych dzielnic Warszawy, a nawet samych mieszkańców naszej dzielnicy. Może jeszcze za mało mamy fajnych restauracji, kawiarni? A o tych, które są nie wiemy? Spróbujmy zmienić podejście do naszej dzielnicy, ale również zadbać, by Ochota zaczęła błyszczeć.

Niewielka, ale jakże unikatowa jest Ochota. Z jej rozmaitością architektoniczną (przedwojenne kamienice, małe neoklasycystyczne domy wielorodzinne, kamienice czynszowe), widokami na dachy dzielnicy Ochoty, jakbyśmy znaleźli się w paryskiej dzielnicy, niezwykły i z potencjałem Plac Narutowicza z wielkim budynkiem bursy i czerwonym kościołem św. Jakuba. Nam, jej mieszkańcom, trochę brakuje większej uwagi zwróconej na naszą dzielnicę ze strony gości przybywających do Warszawy i samych Warszawiaków.

Dzielnica Ochota to miejsce wyjątkowe i niejednorodne. Z jednej strony mamy Starą Ochotę z jej historią, z drugiej strony nowe osiedla z jej nowoczesnymi i wymagającymi mieszkańcami. Ciekawymi mieszkańcami Ochoty są studenci, których w naszej dzielnicy jest bardzo wielu. Na terenie Ochoty są między innymi: uniwersyteckie wydziały chemii i matematyki, wyższe szkoły pedagogiczne, uniwersytet medyczny. Fascynującym miejscem pod względem rekreacyjno-sportowym jest Park Szczęśliwicki.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.