Co to jest pozycjonowanie?

Pozycjonowaniem nazywamy długofalowy proces wspomagający inne działania marketingowe w celu uzyskania w wynikach wyszukiwarki wysokich pozycji dla wybranych słów lub fraz. Oznacza to, że np. po wpisaniu jakiegoś słowa twoja strona pojawi się na pierwszej stronie wyników Google.pl. Pozycjonowanie jest więc określonym działaniem marketingowym, którego celem jest dotarcie z informacją do osób, które byłyby nią potencjalnie zainteresowane.

Dobrze wypozycjonowana strona ma (lub przynajmniej powinna mieć) bardzo duże znaczenie dla właściciela serwisu. Jest to związane z częstotliwością kliknięcia odsyłacza do witryny umieszczonego na pierwszej stronie w wynikach zwróconych przez wyszukiwarki. Otóż okazuje się, że linki z pierwszej strony wyszukiwania są klikane w 95% zapytań, a szansa, że ktoś kliknie pozycję znajdującą na dalszych podstronach spada do 5%. Ten podział pokazuje, jak ważne jest pozycjonowanie i jaką może ono pełnić rolę w działaniach marketingowych.

Jeśli firmy nie planują znaczących wydatków na reklamę w Internecie bądź innych mediach, warto jest pomyśleć o zleceniu wypozycjonowana strony jako alternatywy dla tych działań. W znaczącej mierze przyczyni się do pozyskania klientów z nowego kanału informacyjnego, jakim jest Internet. Oczywiście, będzie to możliwe tylko w wypadku, kiedy zostaną dobrze dobrane słowa kluczowe, katalog presell i uda się dla nich uzyskać wysoką pozycję.

Głównymi zaletami metody SEO są: w długofalowym i prawidłowym pozycjonowaniu obniżenie kosztów w porównaniu do innych form marketingu w Sieci, długotrwałe efekty po zakończeniu prac związanych z pozycjonowaniem, budowanie marki i wizerunek profesjonalnej firmy, która zajmuje pierwsze miejsce w wynikach wyszukiwarki, wysokie zaufanie użytkowników do naturalnych wyników zwracanych przez wyszukiwarkę, bardzo wysoki współczynnik kliknięć, w wielu wypadkach zwiększa się użyteczność serwisu dla odwiedzających użytkowników.

Na efekt pozycjonowania strony czasami trzeba czekać od kilkunastu dni nawet do kliku miesięcy – wszystko zależy od prędkości indeksowania witryn przez wyszukiwarkę. W wielu wypadkach nie jest to zależne w żadnej mierze od nas. Oczywiście, możemy trochę w tym pomóc, dodając link do naszej witryny na innych stronach lub katalog stron, które są widoczne dla wyszukiwarki. Dzięki temu przy najbliższych odwiedzinach danej witryny taki link odniesie do naszego serwisu.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.