Drzwi zewnętrzne

Zakup mebli wydaje się intuicyjny. Wchodzimy do sklepu, oglądamy i wybieramy te, które najlepiej przypadną nam do gustu. Jednakże walory estetyczne nie powinny być tu jedynym składnikiem decydującym. Materiał i wykonanie posiadają wpływ na jakość i długość użytkowania. Nie właściwie każdy mebel, który wygląda na drewniany jest takim.

Jakość i przydatność drewna zależy od jego trwałości i łatwości obróbki. Najcenniejsze są rodzaje najbardziej elastyczne, które nie pękają, nie odkształcają się. Warto zdawać sobie sprawę, o ile mebel ma nam służyć przez długi czas, to musi się charakteryzować wysoką jakością.

Wykorzystywane gatunki

Bukowina jest nietrwała, dlatego wymaga stałej impregnacji. Czereśnia ma piękny, odcień. Orzech posiada wyraźnie zarysowane słoje, co nadaje mu subtelnego uroku. Z kolei drewno dębowe, jeżeli już jest przed obróbką dobrze wysuszone, to jest najtrwalsze. Z w pewnych sytuacjach czarnieje.

Trwalsze, ale i droższe od naszego rodzimego dębu, są gatunki egzotyczne. Np afrykańskie wenge, merbau czy iroko. Mają ciekawe kolory, dzięki czemu świetnie nadaje się na meble dekoracyjne i drzwi. Odporność na wilgoć i wodę cechuje jodłę i sosnę. Bardzo wytrzymały jest modrzew i buk (który jednak mogą łato zrujnować owady).

Fornirowanie

Jeśli uznamy, że wenge jest za drogie na naszą kieszeń, możemy kupić meble fornirowane, czyli popularne wyroby ze sklejki. Fornirowanie polega na pokrywaniu materiału, w zdecydowanej większości przypadków drewnianego lub drewnopodobnego (na dzień obecny częstokroć pilśniowa płyta), warstwą drewna o wyższej jakości – forniru. Zabieg ten, przy niskim koszcie pozwala osiągnąć efekt estetyczny, jak przy litym drewnie. Niestety jedynie ładny – właściwości wytrzymałościowe nie idą w parze z fornirem. Bardzo istotne przy wyborze mebli fornirowanych jest to, żebyśmy zwracali uwagę na jakość. Sprawdzajmy czy pod warstwą forniru nie ma pęcherzyków powietrza, bo mogą one powodować odklejanie się materiału. Naklejanie arkuszy na płytę pilśniową jest bardzo pracochłonne i wymaga dużej precyzji, dlatego nie raz mogą zdarzyć się usterki. Zwracajmy więc na to uwagę. Z dużą uwagą opracowane meble fornirowane są bardzo ładne i eleganckie, do tego są bardzo proste w utrzymaniu.

Wniosek jest taki, że o ile chcemy posiadać meble (kon trade) wyrachowane i służące poprzez długi okres czasu, to niestety musimy zainwestować. Jeżeli już postawimy na niższą cenę, to jakość pozostawi kilka do życzenia. A dodatkowo właściwie każdy detal drewniany wymaga odpowiedniej, regularnej pielęgnacji. Jest konieczna, żeby czas i okoliczności otoczenia nie odbiły na drewnie swojego piętna.

Tags: , , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.