Realne marzenia do budowie domu

Myślisz o budowie domu? Twoim pomysłem jest budowanie się? Może jednak jesteś w sytuacji wymuszonej i zwyczajnie zacząłeś budowę domu? Zapewne już to wiesz, albo zorientujesz się w najbliższym czasie, że nie jest to takie łatwe jakby się mogło zdawać. Budowanie domu jest aspiracją wielu osób, ale czy jest o czym fantazjować?

Jak nadmieniono w przedmowie budowanie się nie jest rzeczą zwyczajną i bynajmniej miłą. Ale zastanówmy się nad samym początkiem. Mamy do przemyślenia kilka dróg wybudowania naszego upragnionego domu. Pierwsza ścieżka to kupno naszego gniazdka. Tutaj nie będę się zagłębiał. Wystarczy skorzystać z porady budowlańca, by takie gniazdko nowe czy używane obejrzał i możemy podjąć decyzję. Nie powinniśmy się denerwować, stresu jest minimalnie mało. Ale problemy mogą ukazać się za niedługi okres czasu. Musimy uwierzyć na słowo honoru sprzedającego czy developera. A niestety interesuje ich tylko zysk. Fachowiec, który nam doradzał mógł zaginać… i co?

Druga ścieżka to budowa domu systemem gospodarczym, czyli my jako inwestor staramy się pilnować całej budowy. Kierownik budowy pilnuje tylko czy pod względem przepisów budowa przebiega zgodnie z planem. Trzeba zaplanować terminy, dostawy, płatności. Ale co najważniejsze musimy pilnować poszczególnych fachowców, które będą wykonywać niektóre etapy budowy. Zaletą tego rozwiązania, jest to, że mamy sposobność specom patrzeć na ręce. Koszty budowy domu będą również niższe niż przy scenariuszu pierwszym. Ale stresu nie mało. Trzeba mieć dużo śmiałości. Trzeba również umieć kombinować, potrafić planować i umieć porozumieć się z ludźmi. Powinniśmy pilnować swoich pieniędzy, umieć polemizować. Ale tak wybudowany dom jestem pewien, że będzie postawiony lepiej niż w rozwiązaniu pierwszym.

Trzeci scenariusz to budowa domu własnoręcznie. Czy to nie możliwe? Jasne, że można! Główną wadą tego rozwiązania jest czas. Jeśli pracujesz codziennie od 8 do 16 to raczej budowa potrwa kilka lat. Jednak, gdy zawodowi nie poświęcasz, aż tyle czasu może to Twoja droga? Ale nie posiadasz zapewne jeszcze wiedzy budowlanej, ale wbrew pozorom to nie takie kłopotliwe. Znam kilka osób, co ciekawe najczęściej to specjaliści IT, którzy zwolnili się z etatu i budowali dom samemu. Korzystali oni ze spostrzeżeń innych osób. Najczęściej korzystali z forów internetowych i blogów o budowie domu. Taki budowanie domu blog czy forum www zbiera domorosłych budowlańsów i fachowców. Wymieniamy wiedzę z innymi osobami. Nie jesteśmy zmuszeni się zdawać na jednego budowlańca. Doświadczenia tam zamieszczone są bezpośrednie. Ludzie często kosztów budowy domu.

Nie mam intencji namawiać kogokolwiek na własnoręczne budowanie domu. Wiem, że bywa to po prostu bardzo trudne. Należy zarobić na ten dom. Mimo wszystko powyższa lektura, mam nadzieję przedstawiła Ci kilka informacji o Twoich fantazjach.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.