Stres

Każdy z nas czuje czasem ten szczególny rodzaj mobilizacji powodowany stresem. Wiele razy okazuje się, iż właśnie takie odczucia budzą w nas kreatywność, stymulują do podjęcia działań. Niemniej jednak, bywa też tak, że nadmiar stresu powoduje pogłębiającą się apatię, minimalizuje naszą pewność siebie oraz ma niekorzystny wpływ na ogólną jakość życia. U ludzi, u których stres utrzymuje się przez dłuższy czas i nie może być usunięty w żaden sposób, może dojść do poważniejszych kłopotów ze zdrowiem. Nadmiar kłopotów i negatywnych uczuć czasem przeradza się w nerwicę, depresję, a nawet w stany maniakalne. Z tego powodu, jeśli stres nie daje nam spokoju, powinniśmy efektywnie go usunąć.

Aby jednak móc zawczasu działać, musimy najpierw dowiedzieć się, jak rozpoznać niepokojące symptomy. Zazwyczaj nadmierny stres objawy ma wielorodne. U części osób występuje osłabienie, pojawiają się bóle głowy. Odmienni czują głównie złość, niejednokrotnie ponoszą ich nerwy, nie umieją się uspokoić, zwiększa się u nich nerwica rozmaitego typu. Zdarza się i tak, że osoby poddawane działaniu bodźców stresogennych mogą uskarżać się na bezsenność albo kłopoty żywieniowe. Brak lub nadmiar apetytu również mogą towarzyszyć występowaniu stresu.

Istnieją wielorodne sposoby na stres, które mogą być odrębnie dobierane. Na początku, warto starać się radzić sobie samemu. Możemy stosować sposoby relaksacyjne, które pozwolą nam na uspokojenie się, odprężenie, oderwanie się od kłopotów wzbudzających odczucie stresu. Jeśli jednak stres jest zbyt silny, powinniśmy udać się do psychologa, który przepisze odpowiednie medykamenty uspokajające. Najprawdopodobniej zaleci nam też psychoterapię.

Tags: , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.