Automatyka – szanse i aktualne trendy

Jeśli chodzi o polski rynek produkcji podzespołów, elektronika w naszym kraju nie ma się wcale źle. Tworzone są u nas specjalne strefy ekonomiczne, w których znaleźć można nowe firmy produkcyjne i badawcze. Taka polityka przyciąga do nas wielu inwestorów zza granicy. Powstają nowe miejsca pracy, a społeczeństwo ma większe szanse na rozwój technologiczny.

Rozwój automatyki nie wynika wyłącznie z rosnącego znaczenia tej dziedziny w rozwoju cywilizacyjnym, ale również z postępu jaki dokonuje się w branżach spokrewnionych. Na rynku pacy częściej można spotkać fachowców w dziedzinie informatyki, robotyki, bioniki czy mechatroniki. Ogólnie pojmowana elektronika ma zatem przed sobą świetlaną przyszłość. Być może już niedługo w codziennym życiu obecne staną się rozwiązania rodem z programów popularnonaukowych.

Automatyka wielu kojarzy się albo z filmami Science-Fiction, albo z halami produkcyjnymi, gdzie mechaniczne ramiona składają gotowe produkty. Ale w rzeczywistości każdy z nas ma praktycznie na co dzień kontakt z podobnymi elementami, np. otwierając pilotem bramę garażu czy korzystając z ruchomych schodów w centrach handlowych.

Spośród zauważalnych trendów w branżach takich jak automatyka czy elektronika, dostrzec można skłonność producentów do inwestowania w rozwiązania bezprzewodowe. Wiązać się to będzie w przyszłości z licznymi, przewidywanymi już od dawna, przejęciami i fuzjami na rynku. Z jednej strony jest to zagrożenie związane z możliwością dyktowania cen, ale z drugiej szansa na większe finansowanie nowych technologii.

Największe firmy w branży bardzo często przeczesują rynek pracy w poszukiwaniu młodych talentów. Ciekawym sposobem są organizowane cyklicznie konkursy i turnieje, takie jak np. warszawski Robomaticon. Najzdolniejsi uczestnicy mogą liczyć, oprócz tradycyjnych nagród rzeczowych za zwycięstwo, na staż lub etat w dużej firmie. Automatyka i elektronika to dla wielu z nich najlepsza perspektywa jeśli chodzi o pracę i dalszy rozwój.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.