Choroby zębów

Atrakcyjny uśmiech to nie tylko mniej kłopotów z leczeniem zębów, ale także jedna z lepszych wizytówek samego człowieka. Z tego powodu od dzieciństwa uczeni jesteśmy dbania o zęby poprzez systematyczne mycie, płukanie, unikanie jedzenia potraw, w których występują barwniki mogące wpływać na stan uzębienia. Niemniej jednak, niektórych jednostek chorobowych
ciężko jest uniknąć nawet dbając o swoje zęby. Istnieją choroby stomatologiczne, które mogą być diagnozowane pomimo dokładania największych starań o zachowanie higieny jamy ustnej. Dodatkowo, zdarza się i tak, że schorzenia uzębienia mają źródło w nadmiernej dbałości o zęby.

Najczęściej diagnozowane choroby zębów to próchnica oraz paradontoza, która ma związek głównie z dziąsłami i ich nadmierną wrażliwością. Niejednokrotnie pojawiają się też zapalenia w obrębie szczęki. Mogą one dotyczyć miazgi zębowej, przyzębia, dziąseł. Część chorób można leczyć poprzez używanie odpowiednich, leczniczych past i płynów do zębów. Odmienne wymagają interwencji chirurgicznej, jeszcze odmienne kończą się wyrwaniem zęba.

Za względu na to, że czasami niezbędne jest wyrwanie zębów ogarniętych chorobą, trzeba wtedy zadbać o uzupełnienie braków. Pomoże nam w tym protetyka stomatologiczna, czyli gałąź medycyny zajmująca się produkowaiem odlewów prawdziwych zębów i dobieraniem oraz produkowaniem sztucznych zamienników. W ten sposób powstają sztuczne szczęki o odmiennych parametrach. Poza tym, Dodatkowo, Ponadto, protetyka może ograniczać się do wypełniania niewielkich ubytków takich, jak np. sama korona pojedynczego zęba.

Tags: , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.