Fantastyczne zdjęcia i grafiki na stronie www to gwarant naszego pomysłu.

Dobre tzn. jakie? No właśnie.

Barwa

Zawodowe zdjęcie cechuje się dopasowaniem w barwy całej strony www. Chodzi o niegryzienie się dominującego koloru zdjęcia z pozostałą częścią szablonu strony www. Nie chodzi mi o zdjęcia zawarte w galerii. Mam na myśli elementy graficzne (tego pojęcia powinienem użyć), które znajdują się np. w zakładce “kontakt” obok tekstu.

Trafną sugestią jest przezroczystość takich elementów graficznych. Bo załóżmy, chcę wstawić rysunek telefonu przy numerze kontaktowym. Mało profesjonalnie i niemile dla oczu będzie wyglądać taka grafika na białym tle, gdy tonacja strony www jest inna niż biała.

Cieniowanie

Ostatnio coraz częściej w elementach graficznych na stronach www możemy spotkać delikatne cieniowanie. Polega to na płynnym przejściu jednego do innego koloru. Z tym że trend jest taki, że np. w tle wykorzystuje się brąz, a a z którejś strony umieszcza się nieco jaśniejszy kolor brązowy z przejściem (gradientem) kołowym do pozostałej części tła. Przykład na ilustracji obok. Taką metodę stosuje się, bo efekt jest przyjemniejszy dla oka niż jednokolorowe, monotonne tło. Poza tym gradienty są wszechstronnie wykorzystywane we wszelkiego rodzaju przyciskach (tych w menu czy np. przycisk więcej). Osiągamy tym sposobem efekt trójwymiarowości.

Elementy graficzne jako wypełniacz na stronie internetowej

Wszelkiego typu zdjęcia i elementy graficzne używa się, żeby przykuć uwagę, dać chwilowy odpoczynek od treści, żeby nie przytłoczyć ilością znaków, rozbudzić ufność internauty (przyszłego klienta). Zatem wiemy już, że odpowiednio dobrany element graficzny jest nierozłączną częścią strony internetowej. Pozostaje jednak pytanie, jak ją wykonać?

Wykonanie tzw. wypełniaczy, czyli wszechstronnych grafik, możemy powierzyć dobremu grafikowi. Ale to nierentowne. Zbyt dużo będzie nas to kosztowało.

Następnym rozwiązaniem są nieodpłatne zbiory zdjęć i elementów graficznych czy jakaś wyszukiwarka zdjęć. Ale tu również efekt będzie dla nas negatywny. Zdjęcia z takich baz nie są najlepszej jakości, a w dodatku możemy naruszyć prawa autorskie, co jest nielegalne. Bez zarzutu i moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest zakupienie grafik czy zdjęć w internetowych zbiorach zdjęć. Cena takiej grafiki jest nieporównywalna z efektem, jaki dzięki temu uzyskamy. Zdjęć jest nieograniczona liczba, dlatego z pewnością wybierzemy coś, co nam będzie się podobało.

Zdjęcia w galerii

Niejednokrotnie ważną częścią serwisów www są galerie zdjęć, gdzie chcemy przedstawić czy pochwalić się np. naszymi realizacjami. Istotne jest, żeby wymiary zdjęć nie przekraczały 1024×768 px. Jest to w dalszym ciągu przytłaczająca rozdzielczość ekranów internautów. Rozsądnym rozwiązaniem są zdjęcia 800×600. Nie przepełnimy serwera, ale dodatkowo też nie zniechęcimy internautów wolnym przewijaniem zdjęć. Wskazane jest stworzyć galerię w oparciu o skrypt np. artgalery – po kliknięciu pozostałe części strony www zaciemniają się, a zdjęcie zostaje powiększone i na ekranie pojawia się przeglądarka zdjęć z nawigacją. Na dzień dzisiejszy jest to norma. Kolejna sprawa to sama jakość zdjęć w galerii. Jeśli nie posiadamy cyfrowej lustrzanki, zamówmy wykonanie zdjęć profesjonalistom. Mogą zjawić się u nas lub możemy przedmioty, które chcemy sfotografować, wysłać do studia fotograficznego. Oprócz dobrych zdjęć dodatkowym atutem będzie także fachowa ich obróbka. Efekt na pewno będzie lepszy niż fotografowanie gorszej jakości aparatem. Mając takie zdjęcia, mamy się czym chwalić.

Puenta

Jeśli doszedłeś do tej części tekstu, prawdopodobnie się uśmiechnąłeś. Co za przemądrzalec napisał tekst, w którym radzi tylko, żeby zlecić wszystko zawodowcom. Otóż tak, najlepiej jest właśnie tak zrobić. Jeśli ktoś nie ma doświadczenia i sprzętu, nie powinien podejmować się rzeczy, na których się nie zna. W efekcie czego będziemy z siebie dumni, bo coś osiągnęliśmy. Tylko to coś nie spełnia swoich zadań i nikomu poza nami samymi się nie podoba. Żeby zaoszczędzić Ci czasu, rozczarowania, polecam zlecić wykonanie zdjęć profesjonalistom np. w agencji reklamowej lub kupić fantastyczne elementy graficzne na internetowych bankach zdjęć. Jednak jeśli jesteś pewien swoich umiejętności, do roboty!

Tags: , , , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.