Jaką rasę kota wybrać

Pomimo tego, że na świecie wyróznia się wiele odmian kotów, to w naszym kraju rzadko o nich słyszymy. Jesteśmy raczej przyzwyczajeni do naszych najpowszechniejszych kotów, a mianowicie dachowców. Są to typowe koty bezrasowe, które zwykle żyją dziko. Pragnąc posiadanie kota, zwykle po prostu go przygarniamy czy też adoptujemy ze schroniska. Jednakże, moda na nabywanie rasowych kotów powoli zatacza coraz większe kręgi. Pośród odmian, które wciąż dla większej części Polaków są całkowicie nieznane można wymienić np.koty kartuskie charakter. Są to koty mądre oraz przyjazne, które jednak ze względu na egzotyczne pochodzenie, nie cieszą się tutaj szczególną popularnością..

 

Odrobinę bardziej popularne są za to koty norweskie zdjęcia. Ich wspaniałe futro oraz ponadprzeciętne rozmiary sprawiają, że dużo Polaków przynajmniej kojarzy tę odmianę z widzenia. Chociaż pochodzą z całkiem bliskiej Skandynawii, to jednak nadal mało jest w Polsce ich hodowli. Ci, którzy je mają, raczej nie zajmują się rozmnażaniem w celach zarobkowych. Wolą przedstawiać je na wystawach lub też mieć wyłącznie w celach prywatnych, odnajdując w nich cudownych towarzyszy. Koty norweskie mogą sprawiać trochę kłopotów wychowawczych, zatem decydując się na nie, powinniśmy zaznajomić się z ogólną charakterystyką tej odmiany. Jest to ważne, ze względu na ich nadal jeszcze dziki charakter.

 

Wniektórych hodowlach działających w naszym kraju znajdujemy też koty orientalne charakter. Są one bardzo podobne tak z wyglądu, jak i z zachowania do kotów syjamskich. Główną różnicą jest zabarwienie, które w przypadku kotów orientalnych jest dopuszczalne w większej liczbie typów. Dopuszczalnych jest ok. 40 kolorów, natomiast koty syjamskie mają ściśle określoną kolorystykę. Syjamy razem z kotami perskimi są dziś najczęściej występującymi w Polsce okazami zaliczanymi do grupy kotów orientalnych.

Tags: , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.