W oczekiwaniu na nasze pierwsze dziecko

Pierwsze dziecko to zawsze duży stres dla młodych rodziców. Jeszcze nie tak dawno wspólnie zastanawiali się jak zajść w ciążę, a później jak się przygotować do ciąży i w końcu z niecierpliwością oczekiwali na poród.
Ten okres był dla nich bardzo aktywny. Pozornie może wydawać się, że te dziewięć miesięcy minie bardzo śpiesznie i że zazwyczaj polegają one na odpoczynku mamusi i donoszeniu jej jedzeniu przez tatusia. Nic bardziej mylnego. W szczególności w trakcie pierwszej ciąży szukamy informacji na zagadnienie tego jak wybrać szkołę rodzenia, czy jaka dieta w ciąży będzie dla nas najbardziej optymalna. Mogą pojawić się też różnorodne dolegliwości w ciąży, które w większości sytuacji wymagają wizyty u specjalisty – niekiedy przyjmującego na drugim końcu państwie. Pomimo tych przeciwności zazwyczaj okres ten mija w atmosferze podniecenia i przyjemnego nadzieja na rozwiązanie.
Prawdziwy sajgon rozpoczyna się tuż po porodzie. Pierwsze dni dziecka w domu – w szczególności, jeżeli już to nasza pierwsza pociecha – są rzeczywistym poligonem doświadczalnym. Wielu rzeczy uczymy się na osobistych błędach, eksperymentujemy nawet przy tak prozaicznych czynnościach jak kąpiel dziecka Mamy bardzo dużo szczęścia, że żyjemy w czasach ogólnie dostępnej edukacji książkowej i internetu. Jeżeli już pojawi się jakiś problem czy wątpliwość możemy w każdej sytuacji znaleźć dane na zagadnienie intrygującej nas kwestii. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w takich sytuacjach, nasze mamy musiały kierować się z prośbą o radę do kobiet starszego pokolenia. Dla świeżej posiadamy kłopotliwe może okazać się również karmienie piersią – zwłaszcza kiedy musi to zrobić w istnienia innych ludzi na przykład. gości w lokalu mieszkalnego.
Jednak każdy doświadczony rodzic stwierdzi, że nie ma na świecie nic piękniejszego od obserwowania rozwoju własnego dziecka od niemowlaka, aż po dorosłego człowieka. Dla wielu ludzi jest to cel i dzieło życia, dlatego warto zdecydować się na posiadanie pociechy tak szybko jak to należy tylko możliwe.

Tags: , , , , , , , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.