Mechanizacja w rolnictwie.

Jeszcze kilkanaście lat temu rolnictwo charakteryzowało się zupełnie innym typem oprawy sprzętowej. Wiele pracujących na roli maszyn było wykorzystywanych za pomocą domowego inwentarza. Miało to wpływ na tempo i jakość działalności, która z reguły służyła zarządcy, rodzinie, a z rzadka nastawiona była a sprzedaż i zarobek.

Złym przeświadczeniem społecznym jest logika, która mówi, że rolnictwo wiąże się ze świadomością dawnych czasów, że na naleciałości okresu komunistycznego. Ta branża jak każda inna czerpie ze nowinek technologicznych i nie ma powodów, żeby czuć się gorszym na tle innych produkcji.

Rozwój gospodarczy wiąże się ze zmianami w strukturach. Zarówno polityką małych przedsiębiorstw, gospodarstw, jak i założeniami, które mają znowu wpływ na politykę ogólną. Jeśli rozwój ma iść w dobrym kierunku, rolnictwo nie może go uwstecznić, musi także iść z duchem czasu.

Obecne czasy to w dużej mierze postęp techniczności, który wydatnie przyczynił się do wdrażania w życie zasady, że chociaż mamy coraz pewniejsze maszyny rolnicze, to również założenia i progi są coraz wyższe. W takiej sytuacji najważniejsze jest nastawienie na sprzęt sprawdzony, możliwie najlepszy parametrami technicznymi i niezawodnością.

Profesjonalny sprzęt rolniczy jednak pozwala na poprawę prędkości wydobywania inwentarza, czy to ziemniaków, czy zbóż. Tempo nierozerwalnie jest powiązane z profitami, ten zaś z dobrobytem osób parających się danym zajęciem. Im więcej roboczogodzin, im więcej przekopanych hektarów, tym większa szansa na rozwój gospodarczy.

Maszyny rolnicze, a przede wszystkim ciągniki, które są poniekąd motorem zmian, czerpią z dobrodziejstw techniki i ułatwiają pracę. Ważnymi ich cechami jest szybkość, ładowność, wytrzymałość, trwałość. Sprzęt powinien być na tyle sprawdzony i wytrzymały, żeby jakakolwiek osoba obsługująca nie musiała tracić czasu na troskę o niego, przeglądy i ewentualne naprawy.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.