Dobre zdjęcia i grafiki na stronie internetowej to gwarant naszego przedsięwzięcia.

No właśnie, jak należy rozumieć pojęcie “dobre czy fantastyczne” zdjęcie.

Barwa

Zawodowe zdjęcie charakteryzuje się wkomponowaniem w barwy całej strony www. Chodzi o niegryzienie się dominującego koloru zdjęcia z pozostałą częścią szablonu strony www. Nie chodzi mi o zdjęcia zawarte w galerii. Chodzi mi o elementy graficzne (tego pojęcia powinienem użyć), które umieszczone są np. w zakładce “kontakt” obok treści.

Dobrym pomysłem jest przezroczystość takich elementów graficznych. Bo powiedzmy, chcę umieścić obrazek aparatu telefonicznego przy numerze kontaktowym. Mało kompetentne i nieestetycznie będzie wyglądać taki element graficzny na białym tle, gdy tonacja serwisu www jest różna od białej.

Gradienty

W ostatnim czasie coraz częściej w grafice na stronach internetowych stosuje się delikatne gradienty. Polega to na stopniowym przejściu jednego do innego odcienia. Z tym że styl jest taki, że np. w tle wykorzystuje się brąz, a a z którejś strony umieszcza się nieznacznie jaśniejszy kolor brązowy z przejściem (gradientem) kołowym do pozostałej części tła. Przykład na ilustracji obok. Taki zabieg stosuje się, bo efekt jest milszy dla oka niż jednobarwne, monotonne tło. Oprócz tego cieniowanie jest wszechstronnie wykorzystywane we wszelkiego rodzaju przyciskach (tych w menu czy np. przycisk więcej). Osiągamy tym sposobem efekt trójwymiarowości.

Grafika jako wypełniacz na stronie internetowej

Wszelkiego rodzaju zdjęcia i elementy graficzne używa się, żeby przykuć uwagę, dać krótkotrwałe odetchnięcie od tekstu, żeby nie przytłoczyć ilością znaków, rozbudzić ufność internauty (przyszłego klienta). Zatem wiemy już, że dobra grafika jest nieodzownym elementem serwisu www. Ale skąd ją wziąć, jak ją stworzyć?

Stworzenie tzw. wypełniaczy, czyli wszechstronnych elementów graficznych, możemy zlecić dobremu grafikowi. Ale to nierentowne. Zbyt dużo będzie nas to kosztowało.

Kolejnym pomysłem są darmowe zbiory zdjęć i grafik czy jakaś wyszukiwarka zdjęć. Ale tu również efekt będzie dla nas negatywny. Zdjęcia z takich baz nie są najwyższych lotów, a ponadto możemy złamać prawa autorskie, co jest niedozwolone. Bez zarzutu i według mnie najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zakupienie elementów graficznych czy zdjęć w internetowych zbiorach zdjęć. Za jedną sztukę zapłacimy kilka – kilkadziesiąt PLN, a efekt będzie zapewne piorunujący. Zdjęć jest nieograniczona liczba, więc na pewno wybierzemy coś, co nam będzie się podobało.

Prezentacja zdjęć

Częstym elementem serwisów www są prezentacje zdjęć, gdzie chcemy zaprezentować czy pochwalić się np. naszymi osiągnięciami. Ważne jest, żeby wymiary zdjęć były mniejsze niż 1024×768 px. Jest to cały czas przytłaczająca rozdzielczość monitorów internautów. Rozsądnym rozwiązaniem są zdjęcia 800×600. Oszczędzimy miejsce na serwerze, nerwy użytkowników przy przewijaniu zdjęć. Galerię warto wykonać w oparciu o skrypt np. artgalery – po kliknięciu inne elementy strony www zaciemniają się, a zdjęcie zwiększa swoje rozmiary i na ekranie pojawia się przeglądarka zdjęć z nawigacją. Jest to obecnie standard. Następna rzecz to sama jakość zdjęć w galerii. Jeśli nie posiadamy cyfrowej lustrzanki, zamówmy wykonanie zdjęć zawodowcom. Mogą zjawić się u nas lub możemy elementy, które chcemy sfotografować, wysłać do pracowni fotografa. Oprócz porządnych zdjęć możemy liczyć na profesjonalną ich obróbkę. Rezultat na pewno będzie przeważający niż zrobienie zdjęć słabej klasy aparatem. Posiadając tak wykonane zdjęcia, nie mamy się czego wstydzić.

Podsumowanie

Jeśli doszedłeś do tej części tekstu, zapewne się uśmiechnąłeś. Co za przemądrzalec napisał tekst, w którym radzi tylko, żeby zlecić wszystko profesjonalistom. Otóż tak, najlepiej jest właśnie tak zrobić. Jeśli ktoś nie ma warsztatu i zaplecza, nie powinien zabierać się za rzeczy, o których nie ma pojęcia. W efekcie czego będziemy z siebie dumni, bo coś uzyskaliśmy. Tylko to coś nie spełnia swoich zadań i nikomu poza nami samymi się nie podoba. Żeby zaoszczędzić Ci czasu, rozczarowania, polecam zlecić wykonanie zdjęć profesjonalistom np. w agencji reklamowej lub kupić fantastyczne grafiki na internetowych bankach zdjęć. Jednak jeśli czujesz się na siłach, do roboty!

Tags: , , , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.