Shar pei pies

Shar pei – rasa psa zaliczana do grupy molosów w typie mastifa, wyhodowana w 16 wieku w Chinach do polowania, zaganiania oraz do walk psów. Typ dogowaty. Nie podlega próbom pracy.
Pies ten pochodzi z południowych Chin, z terenów prowincji Guangdong. Został rozpropagowany i hodowany w celach wystawowych poprzez hodowców w Usa. Nazwa zwierzaka, pochodząca z chińskiego sha pí (??), oznacza dosłownie “piaszczysta skóra”.

Ta pradawna rasa hodowana była w Chinach do polowań na dziki, a także jako psy pasterskie, zaś w południowej części kraju jego kluczowym przeznaczeniem było stróżowanie świątyń; używano ich też do walk psów.

Już od pierwszych lat obecności Chińskiej Republiki Ludowej i tworzenia komunizmu w tym państwie, shar pei traktowany był jako dobro luksusowe, poprzez co zbyteczne. Nałożono wysokie podatki, którymi obciążone było posiadanie psów tej rasy. W końcu posiadanie zwierzaka zostało ogłoszone przez Mao jako przejaw burżuazyjnej dekadencji, a hodowla psów została praktycznie zabroniona. Wówczas to w chwili obecnej nastąpiło załamanie populacji shar peia. Liczba zwierząt drastycznie zmalała. Wtedy to, bojąc się o wymarcie rasy Matgo Law będący jednym z hodowców i miłośników psów tej rasy napisał do jednego z amerykańskich czasopism poświęconych kynologii. Apelował on o uratowanie shar peia, zamieszczając bogato ilustrowany artykuł poświęcony tym w tej chwili psom.

Amerykanie zareagowali na apel bardzo żywiołowo. Psy z Hongkongu zaczęły przybywać do Ameryki. Stały się one synonimem bogactwa i pozycji społecznej. Osiągały one horrendalne ceny, przez co stały się cennym łupem dla złodziei. Popularność shar peia wzrastała bardzo śpiesznie. Wkrótce w Europie powstały hodowle psów tej rasy, a w 1981 roku uznano jej wzorzec tymczasowy, który następnie został zastąpiony wzorcem ostatecznym.

Tags: , , , , , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.