Zamki w Polsce

Zamki polskie to pierwsza witryna na świecie, na której znajdziesz współrzędne GPS warownii w Polsce. Ich rolą jest precyzyjne wskazanie, gdzie zlokalizowane są zamki w Polsce, pałace renesansowe czy dwory obronne, gdyż niektóre polskie zabytki są naprawdę skutecznie ukryte. Znajdziesz tu również zamkowe tapety na komórkę.

Z założenia strona ma być kopalnią informacji dla turystów i Zamkołazów. Poznają oni w jakim stanie zachowały się do dziś interesujące ich zamki polskie, krzyżackie i śląskie, a także pałace lub dwory obronne, oglądną zdjęcia warownii, poznają krótką historię, otrzymają informacje o opłatach za wstęp oraz za parking i co najważniejsze dowiedzą się precyzyjnie, jak trafić na zamki, pałace lub dwory obronne. Niejednokrotnie zdarzyło się bowiem autorowi uświadomić mieszkańców, iż w ich miejscowości był lub nadal istnieje zamek, pałac lub dwór obronny. Teraz znajdziesz tu również spis przedstawiający turnieje rycerskie, które odbędą się w bieżącym roku na terenie Polski.

Jeden obraz mówi więcej niż 1000 słów, dlatego liczne forografie zamków umieszczone na stronie pozwolą na szybką ocenę stanu, w jakim zachowały się zamki polskie, zamki krzyżackie, śląskie lub czeskie (czyli zamki w Polsce). Mam nadzieję, że fotografie zamków sprawią, iż zamki w Polsce, pałace lub dwory obronne staną się pasją kolejnych osób. Lista fotografii znajduje się w dziale zdjęcia zamków.

Zamki polskie – tak autorzy wielu stron www nazywają zabytkowe obiekty na terenie naszego kraju. Jest to jednak błąd, ponieważ większość budowli została zbudowana przez inne nacje. Naprawdę są to bowiem polskie zamki, warownie krzyżackie, ale także twierdze śląskie lub czeskie.
Często zabytki polskie są także błędnie opisywane. Mylone są nazwy: warownie, pałace, dwory obronne i niejednokrotnie są one stosowane zamiennie. Z tego powodu autor tej strony w swoich opisach stosuje się do prostych zasad:
Zamki – to budowle obronne z dziedzińcem zamkniętym z czterech stron (stąd nazwa zamek). Zamki polskie budowano od XIII do końca XV stulecia.
Pałace – to rezydencje mieszkalne, których głównym przeznaczeniem są cele reprezentacyjne. Nie miały one roli obronnej, jednak zdarzały się takie budowle (mamy wówczas do czynienia z tworem o nazwie palazzo in forteca). Pałace były wznoszone od XVI stulecia.
Dwory obronne – to budowle mieszkalne o przeznaczeniu obronnym. Charakterystycznymi cechami dworów obronnych są: grube mury z przyporami (przypory nie występują jednak w każdym dworze obronnym), brak dziedzińca, minimum 2 kondygnacje oraz wieże (również nie występują we wszystkich dworach).

Wszystkie średniowieczne warownie, zamki polskie, pałace renesansowe i gotyckie oraz dwory obronne przedstawione na stronie powstały do 1800 r. i zostały osobiście odwiedzone przez autora, dlatego informacje są sprawdzone i rzetelne. Autor dołożył ponadto wszelkich starań, aby opis dojazdu do obiektów był dokładny i zrozumiały dla wszystkich. W wojażach po Polsce autor korzysta z map w skali 1:300.000, 1:200.000 oraz samochodu.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.